2014. február. 10. 17:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. február. 10. 17:08 Világ

Aggódnak Svájcért: újra megtörtént, ami 1992-ben

Svájcban is tapintható a feszültség, miután az ország lakosainak többsége, szűk különbséggel ugyan, de amellett voksolt, hogy Svájc kvótarendszerrel korlátozza a bevándorlást. Nemcsak a Svájc és az EU közti viszony válhat így feszültebbé, hanem Svájc törékeny egysége is veszélybe kerülhet az eredmény következményei miatt - közölte elemzésében a BBC.

A svájciakat a népszavazás egy olyan problémára is ráébresztheti, amely független az EU-val való viszonyától - tette közzé a BBC. A legnagyobb aggodalmat ugyanis nem a várhatóan feszültebbé váló Svájc-EU viszony, hanem az ország erős megosztottsága okozza.

A vasárnap megtartott népszavazáson 50.3 százalék voksolt a bevándorlás korlátozása mellett, míg a 49.7 százalék gondolta úgy, hogy nincs szükség az EU-ból érkező külföldi munkavállalók kvótarendszerének bevezetésére.

A rendkívül szoros eredmény sokakban felidézte az 1992-es rossz emlékű svájci népszavazást, amikor ugyancsak nagyon szűken, de a többség az Európai Gazdasági Közösséghez való csatlakozás ellen szavazott. Azonban nem csak az eredmény mutat párhuzamot az idei népszavazással.

Az 1992-es, és az idei eredményeket megvizsgálva jól látszik, hogy a francia nyelvű lakosok a belépés mellett, ezúttal pedig a korlátozás ellen szavaztak, míg az ország olasz és német nyelvű területein mindkétszer inkább a "külön utat" támogatták.

Pedig az egység az egyik legfontosabb alappillére a svájci belpolitikának - közölte a BBC. Az egység az oka, hogy a svájci kormány csak koalíciós kormány lehet, és ez az oka annak, is a hogy  a különböző kantonok széleskörű autonómiával rendelkezhetnek. A szavazás azonban rámutatott mennyire törékeny is ez az egység.

A svájci kormány eközben törheti a fejét milyen módon vezesse be a kvótarendszert, hiszen annak részleteiről ezidáig nem derültek ki további részletek. Az ország üzleti életének vezetői azonban előre figyelmeztetnek, a jól képzett EU-s állampolgárok bevándorlásának korlátozása erősen csökkentheti az ország versenyképességét a jövőben.

Hirdetés