2014. január. 31. 18:44 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 31. 18:31 Világ

VMSZ-elnök: "Az alkotmánybíróság döntése ellen nincs apelláta"

Gyalázatosnak tartja a szerbiai alkotmánybíróság vajdasági statútumra vonatkozó döntését Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke, de - mint mondta - a határozatot tényként kell kezelni, nem lehet felülírni, "az alkotmánybírósági döntés ellen nincs apelláta, azt be kell tartani".

A legnagyobb délvidéki magyar párt és a vajdasági képviselőház elnöke a szabadkai Pannon RTV pénteki Szubjektív című interjúműsorában elemezte a taláros testület december 5-i döntését, amely a Vajdaság alapdokumentumának számító statútum kétharmadát az alkotmánnyal összeegyeztethetetlennek minősítette.    

Kifejtette, hogy "egy picit talán most már napirendre tértek" a döntés felett, de azt továbbra is gyalázatosnak tartja. Szerinte az alkotmánybíróság határozata Szerbiát egy 19. századbeli, központosított államhoz teszi hasonlóvá. "Olyan államfelfogás tapasztalható, és olyan elemei vannak ennek a döntésnek, amiket mi nem tudunk elfogadni, de tényként kell azokat kezelni" - magyarázta. 

Mint mondta, megkezdődött a statútum módosítása, és a munkacsoport - amelynek tagjait a vajdasági parlament frakciói delegálták - egyhangúlag döntött a módosítás módjáról, tempójáról és technikájáról. Hozzátette azonban, hogy biztos abban: nem lesz mindenben teljes fokú egyetértés. "Azt kértem a bizottság elnökétől, hogy (…) ott ahol eltérő álláspontok vannak, ott az alternatívák kerüljenek papirosra" - taglalta, hozzáfűzve, hogy ezekben az esetekben politikai egyeztetésen keresztül simítják el a különbségeket. Az északi tartomány alapdokumentumának tervezetét március 10-ig kell elkészíteni,  ami Pásztor szerint tartható határidő. 

A tartományi képviselőház elnöke a témában csütörtökön Újvidéken is beszélt a Statútum-összehangolást vagy alkotmánymódosítást? elnevezésű fórum. Ott azt mondta, hogy a találkozó címében megfogalmazott kérdésre nem a vagy-vagy, hanem az is-is politikája adhat csupán megfelelő választ. Szerinte a jogrendszer fennmaradása céljából most mindenképpen össze kell hangolni a statútumot az ország alaptörvényével, az előre hozott választásokat követő négy évben viszont mindenképpen módosítani kell Szerbia alaptörvényét is. Ebben az új alkotmányban pedig új alapokra kell helyezni a Vajdaság státuszát, szerepét és hatásköreit. 

A szerb alkotmánybíróság december 5-i döntése értelmében a Vajdaság statútumát át kell dolgozni, vagy újra kell írni. Minderre hat hónapot adott a testület. Az alkotmánybírák úgy vélték, hogy ha azonnal hatályon kívül helyezik a dokumentumot, azzal jogi űr keletkezne a Vajdaságban. Pásztor István szerint a határidő lejártáig, vagyis június 6-ig az újvidéki és a belgrádi parlament is jóváhagyja a dokumentumot. Pásztor Bálint, a VMSZ országgyűlési képviselője ugyanakkor szerdán a belgrádi parlament alkotmányügyi bizottságának ülésén azt mondta: fennáll a veszélye annak, hogy a rendkívüli választások után az új összetételű parlament nem tud a megadott határidőn belül dönteni a Vajdaság alapdokumentumáról.

Hirdetés