A tüntetések folytatására szólították híveiket csütörtökre virradóra az ukrán ellenzéki vezetők, mert elfogadhatatlan számukra a kormánypárti képviselők által elfogadott amnesztiatörvény.
A jogszabály elfogadása után Oleh Tyahnibok, a Szabadság (Szvoboda) párt elnöke a kijevi Függetlenség terén, a Majdanon összegyűltek előtt a tüntetések folytatására szólított fel. "A hatalom megpróbál összeveszejteni minket. Mi folytatni fogjuk akcióinkat. A Majdan nem széled szét" – jelentette ki Tyahnibok, aki szerint a törvény elfogadásával a hatalom az ellenzékiekre akarja áthárítani a felelősséget az országban uralkodó állapotokért.
Hasonló szellemben nyilatkozott Arszenyij Jacenyuk, a Haza párt frakcióvezetője is. "Ezzel a törvénnyel a hatalom megpróbálja felszámolni a Majdant" – hangoztatta újságírók előtt a pártvezető. Mindkét ellenzéki politikussal egyetértett Vitalij Klicsko, az ellenéki Ütés (UDAR) párt elnöke.
A Haza párt egyik képviselője, Andrij Parubij leszögezte, hogy az ellenzék nem fog érvényt szerezni a törvénynek. "A szavazás után az ellenzék bizonyos tekintetben becsapottnak érzi magát, és a tiltakozók nem hajlandók elhagyni a Majdant" – mondta.
A kormánypárt képviselői által szerda éjjel, vita nélkül elfogadott amnesztiatörvény előírja a tüntetők által elfoglalt hivataloknak – a helyi önkormányzatoknak, illetve a végrehajtó hatalom épületeinek – szabaddá tételét, és csak e feltétel teljesülése esetén részesít amnesztiában mindenkit, aki tömeggyűléseken vett részt, és eljárás indult ellene.
Szankciókat készít elő az USA a tüntetők ellen
Az Obama-kormányzat pénzügyi szankciókat készít elő az ukrán kormányilletékesek és a tüntetések vezetői ellen, és életbe léptetné őket abban az esetben, ha elharapózna a kormányellenes demonstrációkat kísérő erőszak.
Névtelenül nyilatkozó kongresszusi illetékesek azt közölték, hogy a szankciók előkészítéséről tárgyaltak a kormányzat illetékeseivel. Az intézkedések utolsó részleteit még nem dolgozták ki, de erre gyorsan sor kerülne, ha súlyosbodna a helyzet.
A több mint két hónapja tartó ukrajnai kormányellenes tüntetéseken és tömegoszlatásokban eddig hatan haltak meg. Egy héttel ezelőtt az amerikai külügyminisztérium bejelentette, hogy visszavonta a vízumot az erőszakcselekményekkel összefüggésbe hozható kijevi illetékesek ellen, de a nevüket nem hozta nyilvánosságra. Marie Harf, a külügyminisztérium helyettes szóvivője szerint a tüntetések résztvevői ellen nem hoztak büntetőintézkedéseket.
Korábban egyes amerikai törvényhozók – köztük John McCain republikánus szenátor és a demokrata Chris Murphy – arra figyelmeztettek, hogy a kongresszus szankciókat foganatosíthat az ukrán hatóságok ellen a demonstrálók elleni durva fellépésük miatt. Hasonló figyelmeztetés szerepelt a képviselőház külügyi bizottsága által szerdán elfogadott határozatban is.