A 2014-es esztendő áttörést hozhat az Egyesült Államok számára, és Amerika jobb helyzetben vág neki a 21. századnak, mint bármely más ország a Földön – jelentette ki Barack Obama amerikai elnök helyi idő szerint kedd éjjel a kongresszus két háza előtt elmondott, az unió helyzetéről szóló hagyományos üzenetében. Obama minimálbér-emelést jelentett be, és közölte, hogy most már tényleg be akarja záratni a guantanamói börtönt.
Az elnök kijelentését azzal támasztotta alá, hogy az amerikai munkanélküliségi ráta öt éve nem volt ilyen alacsony, felélénkülőben van az ingatlanpiac, az iparban az 1990-es évek óta először munkahelyek jöttek létre, és csaknem 20 év óta először több kőolajat termelnek ki Amerikában, mint amennyit az országba importáltak. "Több mint egy évtized óta először gazdasági vezetők világszerte bejelentették, hogy nem Kína a világ első számú befektetési helye, hanem Amerika" – mondta az amerikai elnök.
Obama beszédében bejelentette, hogy a következő hetekben elnöki rendelettel 10 dollár 10 centre fogja megemelni a szövetségi alkalmazottak minimális órabérét. Sürgette a kongresszust, hogy a törvényhozásban elakadt jogszabálytervezet támogatásával országos szinten ugyanennyire emelje meg a minimálbért.
"Ez segíteni fog a családokon. Ezzel a vállalkozásoknak több költeni képes ügyfelük lesz. Ehhez nincs szükség új bürokratikus programokra. Csatlakozzanak hát az ország többi részéhez. Mondjanak igent. Adjanak Amerikának fizetésemelést!" – mondta az egybegyűlt képviselőknek és szenátoroknak.
Az amerikai elnök kilátásba helyezte, hogy vétót emel, ha a kongresszus újabb szankciókat szavaz meg Irán ellen. Az elnök elismerte, hogy a gazdasági büntetőintézkedéseknek döntő szerepük volt abban, hogy Iránt tárgyalóasztalhoz lehetett ültetni a nukleáris programjának visszaszorítása érdekében. Emlékeztetett arra, hogy ha John F. Kennedy és Ronald Reagan képes volt tárgyalni a Szovjetunióval, akkor egy erős és magabiztos Amerika ma is képes arra, hogy kevésbé hatalmas ellenfelekkel egyezkedjen. "Hadd szóljak világosan: ha a kongresszus egy olyan törvénytervezetet küld nekem, amely e tárgyalások kisiklatásával fenyeget, meg fogom vétózni. A nemzetbiztonságunk érdekében esélyt kell adnunk a diplomáciának a sikerre" – mondta.
Barack Obama idén bezárná a guantánamói börtönt. "Miközben véget ér az afganisztáni háború, ez kell, hogy legyen az az év, amikor a kongresszus eltörli a foglyok elszállítására vonatkozó összes tilalmat, és bezárjuk a börtönt a Guantánamói-öbölben, mert a terrorizmussal nemcsak hírszerzési és katonai műveletek révén nézünk szembe, hanem azáltal is, hogy hűek maradunk alkotmányos eszményeinkhez, és hogy példát mutatunk a világnak" – mondta.
Az amerikai fegyveres erők parancsnokaként kész habozás nélkül erőt alkalmazni az amerikaiak védelmében, és üldözni fogja a terrorszervezeteket, ám úgy vélekedett, hogy Amerikának ideje már kikerülni az állandó háborús készültség állapotából. Mint mondta, ennek a törekvésnek a szellemében korlátozta a dróncsapásokat és fogott bele a megfigyelési programok reformjába.