Bázist építene a Holdon Kína
Nemcsak embert küldene a Holdra a jövőben Kína, de kutatóbázis felállítását is tervezi ott – írja a Zsenmin Zsipao központi lap szerdai számában.
Az újság Csang Jü-huát, a Csang'o-3 űrszonda december végi sikeres Holdra szállásának helyettes főtervezőjét idézi. Csang egy Sanghajban tartott szakmai rendezvényen nemrég azt mondta, Kína tervei között az ember Holdra küldése mellett egy állandó holdbázis felépítése is szerepel.
Utóbbi szerepe új típusú energiaforrások felfedezése lenne. Az égitesten ipari és mezőgazdasági termelőbázisokat hoznának létre, valamint a földi légkörtől eltérő, egyedi adottságokat felhasználva többek között gyógyszereket állítanának elő. Csang szerint a kísérlet az emberiség életterének kiterjesztésének lehetőségét igazolhatná.
A szakember megerősítette: a következő kínai Hold-misszió, a Csang'o-5 elindítása 2017-ben várható, annak feladata talajminták begyűjtése lesz. Űrhajóst a Csang'o-5-öt követően küldenének a Holdra, ennek technológiáján jelenleg is dolgoznak, hivatalos engedélyt még nem kapott a misszió.
Kína decemberben lépett be – az Egyesült Államok és Oroszország mellett – a holdjáró nemzetek tagjai közé, miután a Csang'o-3 űrszonda a Jade nyúl holdjáró robottal együtt sikeresen Holdra szállt, alig hat évvel Hold-programjának kezdete után.
Soha ezelőtt nem szállt még le kínai űreszköz valamely égitesten. A teljes mértékben kínai technológia garantálta eseményt történelmi áttörésként, a "kínai álom" részeként jellemezte a kínai sajtó, s az a nemzetközi közösségben is elismerést váltott ki.