2014. január. 06. 17:14 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 06. 17:05 Világ

Alkotmányba foglalják a férfiak és nők közötti jogegyenlőséget Tunéziában

Elfogadta a tunéziai alkotmányozó gyűlés hétfőn az új alkotmány tervezetének azt a cikkét, amely a férfiak és nők megkülönböztetés nélküli, törvény előtti egyenlőségét mondja ki.

Az arab világban egyedülálló a nemek jogegyenlőségét rögzítő szabályozás, még akkor is, ha bírálók szerint a szöveg nem fogalmaz elég körültekintően. 

Minden állampolgár, legyen férfi vagy nő, ugyanazokkal a jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik. A törvény előtt egyenlők bármiféle megkülönböztetés nélkül - olvasható az alkotmánytervezet huszadik cikkében, amelyet hétfőn 159 szavazattal fogadott el a 169 tagból álló gyűlés.

A Human Rights Watch és az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezetek bírálták a cikket, szerintük a tunéziai honatyák túlságosan leegyszerűsítő megfogalmazást használnak. Úgy gondolják, hogy a törvény előtti egyenlőség és a diszkriminációmentesség elvét a tunéziai és külföldi állampolgárokra egyaránt ki kellene terjeszteni fajtól, bőrszíntől, nemtől, valamint nyelvi, vallási és politikai meggyőződéstől függetlenül.

Tunézia - a nemek közötti jogegyenlőség elismerése nélkül - 1956 óta az arab országokat tekintve a legszélesebb jogkört biztosította a nők számára. Emellett az alkotmányozó gyűlés hétfőn elfogadta az élethez való jog sérthetetlenségéről szóló passzust. Az elkövetkező órákban a szólás- és véleményszabadságról szóló cikkeket tekintik át a képviselők.

A tunéziai alkotmányozó gyűlés, ahol többségben van az en-Nahda (Újjászületés) nevű iszlamista párt, szombaton voksolt az észak-afrikai ország új alaptörvényének első cikkeiről. A pénteken kezdődött szavazást heves viták övezik, emiatt a honatyák többször is felfüggesztették a gyűlést.

A hét végén az en-Nahda iszlamista párt és a világi ellenzék a lelkiismereti szabadságról és az iszlám vallás szerepéről szóló szabályozást vitatta meg feszült légkörben. Kompromisszumos megoldásként az iszlámot államvallásként rögzíti az új alkotmány, ugyanakkor a képviselők többsége elutasította, hogy a jövőben jogforrásként hivatkozhassanak az iszlámra.

Összesen 146 cikket és mintegy 250 módosító javaslatot kell áttanulmányoznia az alkotmányozó gyűlésnek a következő napokban azért, hogy január 14. előtt elfogadhassák az új alaptörvényt. A dátum az arab tavasz és a tunéziai forradalom kezdetének harmadik évfordulóját jelzi, emiatt szimbolikus jelentőséggel bír az észak-afrikai országban.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.