2013. november. 25. 17:01 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 25. 16:55 Világ

Emberi hiba miatt robbant fel az olajvezeték Kínában

Emberi gondatlanság vezetett ahhoz a múlt pénteki végzetes olajvezeték-robbanáshoz, amelynek legalább 55 halálos áldozata, több mint 130 sérültje van, kilenc eltüntet továbbra is keresnek - közölte a kínai állami munkavédelmi hivatal hétfőn.

Az olajvezeték és a városi vízelvezető hálózat nyomvonalait nem szabták meg körültekintően, a vezeték ellenőrzése kifogásolható volt, a szivárgás okozta probléma elhárítása pedig nem volt szakszerű - állapította meg Jang Tung-liang, a hivatal igazgatója, aki egyben a helyszíni vizsgálat vezetője is. Elhangzott: a nyomozás folytatódik, abba bevonták a legfőbb ügyészség szakembereit is.

A Santung tartományi Csingtao kikötőváros Huangtao kerületében pénteken hajnalban észlelték a Sinopec olajvállalat vezetékének meghibásodását, ám csaknem hét órával később, a hiba elhárítása közben két robbanás történt.

A robbanások az olajvezeték tisztításakor következtek be, ezek ereje akkora volt, hogy a helyén hatalmas kráter keletkezett, egy ház tetejét is megbontotta, autók borultak fel, ablakok törtek be, felszakadt az utak aszfaltburkolata,és olajjal szennyeződött a környék. A városi önkormányzat állítása szerint a robbanásig nem tudtak a szivárgásról.

Bár a csőben a kőolaj szállítását már hajnalban leállították, a szivárgó olaj bejutott a vízelvezető rendszerbe, és ezen keresztül elérte a tengert.

A Sinopec közölte, hogy a vezetéket 1986-ben helyezték üzembe, csaknem 250 kilométer hosszú, éves kapacitása 10 millió tonna. A vezeték eredetileg a külvárosban épült, ám a városiasodás üteme miatt mára már egy közel 1,4 milliós kerület központján vezet át lakóépületek és bevásárlóközpontok között. A tulajdonos vállalat ezzel magyarázta a vezeték karbantartásának nehézségeit. Mindazonáltal állítólag a cég a múlt hónapban indított egy átfogó biztonsági ellenőrzést, köztük a robbanás helyszínén.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?