Az EU egyelőre nem tudja, mit mondjon Ukrajna visszalépésére
Teljes tanácstalanságot tükrözött az EU első reakciója azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna leállította csütörtökön az uniós társulási megállapodás aláírásának előkészítését. Oroszország Ukrajnával és az EU-val is tárgyalna.
Linas Linkevicius, az EU soros elnökségét ellátó Litvánia külügyminisztere a Nemzetközi Sajtószövetség rendezvényén azt mondta: egyelőre nem ismeri a részleteket, tájékozódnia kell, és nem tudja megmondani, van-e még esély a társulási megállapodás aláírására a vilniusi csúcson.
A litván külügyek irányítója úgy vélte: ha most nem sikerül tető alá hozni a megállapodást, akkor arra évekig csak elenyésző esély lesz.
Ezt egyebek mellett azzal indokolta, hogy jövőre európai parlamenti választásokat tartanak, új uniós vezetők jönnek, 2015-ben pedig Ukrajnában esedékes elnökválasztás. A következő két évben tehát nem lesz mód arra, hogy elég figyelmet szenteljenek az EU–ukrán kapcsolatok nyitott kérdéseinek – magyarázta.
Linkevicius arra sem tudott egyelőre válaszolni, hogyan viszonyul az unió a Kijev részéről felvetett háromoldalú – ukrán–EU–orosz – párbeszéd ötletéhez.
Putyinék tárgyalnának
Moszkva kész a háromoldalú tárgyalásokra Kijevvel és Brüsszellel a kereskedelmi-gazdasági együttműködés modelljének kidolgozása érdekében – erősítette meg csütörtökön Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő az orosz államfő korábbi kijelentését.
Vlagyimir Putyin még az uniós társulási szerződéshez szükséges előkészületek leállításáról szóló kijevi bejelentés előtt közölte Moszkvában, hogy Oroszország támogatja az ilyen egyeztetéseket.
Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő nem fűzött megjegyzést az ukrán kormány rendelkezéséhez. Ezt azzal indokolta, hogy a társulási folyamat leállítása Ukrajna belügye és szuverén döntése.