Ingatlan HVG 2025. február. 26. 14:09

Matolcsy György szelleme örökre kísérteni fog a Szabadság téren

Matolcsy György időkapszula-vitrinbe tette Matolcsy György műveit, így az elnök ugyan leköszön, de szelleme megmarad a székházban.

A Magyar Nemzeti Bank százéves fennállását ünneplő programsorozat lezárásaként 2025. február 24-én időkapszulát helyeztek el a jubileumra felújított Szabadság téri MNB-székházban – tudósít közleményében az MNB. (A felújítást Matolcsy György jegybankelnök fia, Ádám egyik barátja, Somlai Bálint cége, a Raw Development végezte, az eredeti ár másfélszereséért.)

Matolcsy György – akinek mandátuma hamarosan lejár, március 4-én váltja Varga Mihály volt pénzügyminiszter – a kapszulába olyan, „az MNB gondozásában megjelent köteteket helyezett el, amelyek az utókor segítségére lehetnek hazánk gazdaságpolitikájának megértésében, kutatásában, iránytűként szolgálhatnak napjaink és az elmúlt évtizedek gazdasági folyamatainak feltérképezésében”.

Az MNB „gondozásában megjelent” kötetek között több Matolcsy-mű is található:

  • Olvasónapló,
  • Magyar jövőkép,
  • Függetlenség, hitelesség, stabilitás,
  • Fenntartható GDP.

Így

Matolcsy György szelleme az elnök mandátumának lejárta után is megmaradhat az épületben.

Az időkapszulában elhelyezésre került egy, a jövő jegybanki dolgozóinak szóló levél, valamint a centenáriumi évben készült forgalmi sor is.

Időkapszula az MNB-székházban
MNB

Az időkapszulát befogadó vitrin felszínét egy MNB100 ezüst emlékérme díszíti, alatta pedig a jegybank elnökétől származó idézetet helyezték el: „A Magyar Nemzeti Bank száz esztendeje a helytállás évszázada, a nemzet szolgálata és a töretlen munka Magyarország gyarapodásáért.”

Az időkapszula elhelyezésénél Matolcsy György MNB-elnök mellett részt vettek Kandrács Csaba és Virág Barnabás alelnökök is. Az utókornak szóló emléktárgyakat tartalmazó vitrin az újjászületett MNB-székház Teátrumát díszíti a jövőben.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.