Ismét szabadulni próbál a Kínában lecsukott Nobel-békedíjas jogvédő
Három évvel ezelőtt elutasították, de most ismét fellebbezést nyújt be az államellenes tevékenysége miatt 11 évre elítélt Liu Hsziao-po – jelentette be a Nobel-békedíjas aktivista jogi képviselője. Liu jogásza, Mo Sao-ping ezt a Szabad Ázsia Rádiónak mondta a hét elején.
Az idén 57 éves Liut 2009-ben ítélték el az egyebek mellett közvetlen választásokat és gyülekezési szabadságot követelő Charta 08 szerzőjeként, a hivatalos indoklás szerint "államellenes felforgató tevékenysége miatt".
Az aktivista rágalmak és államellenes álhírek terjesztésében, a fennálló kormány megdöntésére irányuló törekvésben bűnös, magatartása veszélyt jelent Kína számára – írták az indoklásban. Liu 2010-ben már fellebbezett a döntés ellen, de a legfelsőbb bíróság elutasította azt.
Az újabb fellebbezést Liu felesége, Liu Hszia kezdeményezte, ebbe férje személyesen is beleegyezett egy korábbi személyes börtönbeszélgetésen. Liu Hszia maga is kiveszi részét férje szenvedéséből: lassan ötödik éve van házi őrizetben pekingi otthonában, ahonnan még sétálni sem mehet ki, egészsége rossz, az RFA értesülései szerint súlyos depresszióban szenved.
A nő öccsét idén augusztusban csalás vádjával 11 év börtönre ítélték, egyes vélemények szerint kevésbé jogi, mint inkább politikai indíttatásból.
Liu Hsziao-po 2010 végén került a nemzetközi figyelem középpontjába, miután neki ítélték oda a Nobel-békedíjat, "kitartó és erőszakmentes erőfeszítéseiért, amelyeket a kínai emberi jogok érdekében tett". A döntés a kínai kormány komoly nemtetszését váltotta ki, a pekingi álláspont szerint az ellentétes volt a Nobel-békedíj adományozásának alapelveivel.
Liu szabadon bocsátását többször követelték a nemzetközi közösség prominens tagjai, legutóbb idén tavasszal több mint 140 Nobel-díjas és több százezer civil fordult petícióval Hszi Csin-ping pártfőtitkárhoz ennek érdekében – eredménytelenül.