2013. november. 20. 19:34 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 20. 20:11 Világ

Néhány percig tartottak a tárgyalások Irán atomprogramjáról

Alig néhány perc után véget is értek az iráni atomprogramról szóló plenáris tárgyalások Teherán és a Hatok néven emlegetett országcsoport között Genfben - közölte szerdán egy diplomata.

A Hatok (az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország) és az iráni kormányzat képviselői öt héten belül harmadik alkalommal gyűltek össze Genfben, hogy megpróbáljanak megegyezni Irán vitatott nukleáris programjának korlátozásáról és nemzetközi felügyeletéről. "Ez csupán egy rövid bevezető ülés volt, most bilaterális megbeszéléseket fognak tartani" - közölte egy diplomata az AFP hírügynökséggel.

A szerdai plenáris ülésen Teherán azt kérte, hogy a megbeszélést szenteljék a tárgyalások folyamatának, mielőtt elkezdenék a megállapodás problémakörének vizsgálatát, mivel az előző fordulóban "elveszett a bizalom".

"A szerdai délutánon a tárgyalás folyamatáról kezdjük meg az egyeztetést, és amennyiben kedvező eredmény születik, holnap valószínűleg elkezdjük a tárgyalásokat a (megállapodás) szövegezéséről. (...) Vissza kell nyerni az elveszett bizalmat" - mondta Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes, Teherán főtárgyalója a plenáris ülést megelőzően a Farsz iráni hírügynökség szerint.

Az iráni politikus megjegyzése a megállapodás módosításaira vonatkozik, amelyeket Franciaország kért a legutóbbi, november elején lezajlott tárgyalási forduló alkalmával. Akkor megállapodás nélkül álltak fel a felek a tárgyalóasztaltól, állítólag főként amiatt, hogy Franciaország elfogadhatatlannak tartotta a megállapodás első tervezetét, és álláspontjából nem volt hajlandó engedni. 

A plenáris ülést megelőzően Mohamad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter és Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője folytatott megbeszélést. Az iráni fél ezt "kedvezőnek és hasznosnak" ítélte meg, több részletet azonban nem árult el.

A nagyhatalmak képviselői előzetesen bizakodóan nyilatkoztak a megbeszélések lehetséges eredményeiről. Oroszország és Nagy-Britannia úgy gondolta, hogy áttörést érhetnek el a tárgyalásokon. Li Baodong kínai külügyminiszter-helyettes közölte, hogy "a dolgok sínen vannak".

Szajed Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője néhány órával a genfi megbeszélések előtt azt mondta, hogy közvetlenül nem kíván beleszólni a tárgyalásokba, de az iráni küldöttség számára a genfi találkozón át nem lépendő határvonalakat határozott meg. Korábbi nyilatkozatok szerint az urándúsítás jogának megtartásáról, a fordói föld alatti dúsító létesítmény megőrzéséről, valamint az araki nehézvizes reaktor további működtetéséről van szó.

A november 10-én befejeződött előző tárgyalási forduló alkalmával legalább két kérdésben - az araki nehézvizes reaktor ügyében, illetve az iráni urándúsítás szintjéről - nem sikerült a tárgyaló feleknek kompromisszumra jutniuk. 

Teherán a gazdaságára nehezedő nemzetközi szankciók fokozatos feloldását akarja elérni azáltal, hogy kisebb engedményeket tesz a Hatok felé. A Hatok pedig biztosítékokat akarnak kapni arra vonatkozóan, hogy Irán nem kísérel meg atomfegyvert előállítani.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Földes András 2025. január. 13. 14:30

Veszélyes játékot játszik Trump Grönlandon – nyakunkon az új gyarmati korszak?

Grönland olvadó jégtakarója nemcsak a klímát, hanem a világpolitikát is átformálja. A szituáció olyan, mintha új földrészt fedeztek volna fel. Bemutatjuk a jeges sziget ismeretlen oldalát, amiből kiderül, miben hasonlít Ózd és Grönland, és miért akarja akár fegyverrel is megszerezni a szigetet Donald Trump.