Külföldi munka: csúnyán átverték a magyarokat Sydneyben
Az ausztrál hatóságok nyomoznak azoknak a magyar munkásoknak az ügyében, akik ideiglenes szakmunkásvízummal kaptak munkát Sydneyben, de csak fele pénzt kaptak, egészségügyi ellátásban nem részesültek, és az is elképzelhető, hogy a szakképzettségüket hamis papírokkal igazolták.
Az ausztrál bértábla szerint nekik járó pénz feléért dolgoztatták azt a körülbelül húsz magyar munkást, akit egy német fővállalkozó projektcég, a Schaeffer egyik munkájához utaztattak ideiglenes munkavállalói vízummal Magyarországról Sydneybe – állítja az ausztrál építőipari szakszervezet az ausztrál ABC News szerint. (A sztorit tévériportban dolgozták fel, ami itt megtekinthető).
A magyar munkások dolga az volt, hogy fémállványokat szereljenek össze egy óriási raktárcsarnokban, amelybe az ausztrál IGA szupermarketlánc költözik majd. Ám sem a német Schaeffer projektcég, sem az ingatlan tulajdonosa, a Metcash nevű cég nem járult hozzá ahhoz, hogy a raktárban felvett jeleneteket az ausztrál ABC csatorna 7.30 című műsorában bemutassák.
A szakszervezet szerint szerint a magasban dolgozó és rendkívül veszélyes munkát végző magyarok nem beszéltek angolul, és tolmácsot sem kaptak, így viszont az érdekvédők szerint aligha voltak képesek arra, hogy kövessék a megszabott biztonsági előírásokat.
Az egyik magyarnak a szemét egy fémdarab megsértette munka közben, de – mesélte el a műsornak Tony Day, egy helyi magyar–ausztrál férfi – a férfit azzal intézték el a helyszínen, hogy ne aggódjon, nincs szükség orvosi beavatkozásra, majd jobban lesz a szeme. Nem lett jobban, 20 százalékos látáscsökkenés mértek nála. Végül meg is kellett operálni, amit nem a munkáltató állt, hanem a férfi utasbiztosítása.
A munkások egyike, Erdei István elmondta tolmácsán keresztül a tévéműsornak, hogy sokkal kevesebb pénzt kapnak, mint amennyit ígértek nekik. A szakszervezeti vezető szerint nem kaptak fizetési igazolást sem, amitóta, négy és fél hónapja Ausztráliában dolgoznak, és arról sem kaptak semmit, hogy milyen jogosultságaik vannak. Ráadásul magyar bankszámlájukra kapták a pénzt munkájltatójuktól, ennek összege kevesebb, mint a fele az ausztrál bérnek.
A szakszervezet szerint a magyaroknak talán a megfelelő végzettségük sem volt meg az adott munkához, legalábbis felmerült a gyanú, hogy nincsenek rendben a különféle bizonyítványaik (darukezelői, teherautó-vezetői, állványszerelői, stb.).
Az ABC műsora megszólaltatta a Schaefert is, akik közölték, hogy váratlanul érték őket az egyébként ténylegesen az Assmont nevű cég által foglalkoztatott dolgozók állításai. Az ugyancsak európai alapítású multi, az Assmont annyit közölt, hogy szándékukban áll betartani az ausztrál szabályokat, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy a felmerült kifogásokat rendezzék. Egyébként pedig három magyart már hazaküldtek.