2013. november. 11. 12:36 Utolsó frissítés: 2013. november. 11. 13:43 Világ

Jogvédők: durván bántak menekültekkel Egyiptomban

Az egyiptomi hatóságok több mint 1500, Szíriából érkező menekültet vettek őrizetbe, akiknek jelentős részét többhetes fogva tartás után végül kitoloncolták az országból – jelentette hétfőn a Human Rights Watch.

A nemzetközi jogvédő szervezet tájékoztatása szerint főleg palesztin állampolgárokról van szó, akik között 250 gyermek is volt. A menekülteket akkor vették őrizetbe, amikor lélekvesztőkön akartak útra kelni a Földközi-tengeren Európa felé.

A HRW bírálta az egyiptomi hatóságok kemény fellépését, egyebek mellett azt, hogy a jövevényeknek még azt sem tették lehetővé, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságától védelmet kérjenek.

"Egyiptom több száz - a szíriai harcok elől védelmet kereső – palesztinnak nem nyújtott mást, mint nyomorúságos körülmények közötti, határozatlan időre szóló őrizetbe vételt" – mondta Joe Stork, a HRW közel-keleti és afrikai régióért felelős igazgató-helyettese. Most is körülbelül 300, Szíriából érkezett menekültet tartanak rács mögött az észak-afrikai országban – tette hozzá.

A kairói kormány adatai szerint összesen 300 ezer szíriai menekült van az országban. Az ENSZ úgy tudja: 5-6 ezerre tehető azoknak a palesztinoknak a száma, akik Egyiptomban keresnek menedéket.

Az iszlamisták által támogatott Mohamed Murszi államfő július 3-i megbuktatása óta a hatalmon lévő új egyiptomi vezetés célkeresztjébe kerültek azok a menekültek, akikről gyanítható, hogy a volt elnök mögött álló Muzulmán Testvériség követői. Októberben a kairói kormány visszautasította az Amnesty International jogvédő szervezet hasonló vádjait, amelyek szerint Egyiptomban a szíriai menekültekkel rosszul bánnak, és önkényesen fogva tartják őket.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.