2013. november. 07. 16:37 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 07. 16:32 Világ

1500 kongói lázadó megadta magát az ugandai hadseregnek

Mintegy 1500 lázadó – többségében az Kongói Demokratikus Köztársaság hadseregével szemben az utóbbi napokban vereséget szenvedő M23 mozgalom harcosa – átlépte a határt és megadta magát az ugandai hadseregnek – jelentette be csütörtökön a fegyveres erők szóvivője.

Paddy Ankunda ezredes azt nem kívánta megerősíteni, hogy a magukat megadók között van-e Szultani Makenga, a szervezet katonai vezetője. Egy magas rangú ugandai katonai illetékes korábban azt közölte, hogy Makenga az ugandai hadsereg fogságában van.

Az AP amerikai hírügynökség által idézett, nevének elhallgatását kérő ugandai katonai illetékes szerint Makengát és harcosait az ugandai katonák a kongói határ közelében lévő Mgahinga közelében tartják fogva. A lázadókat lefegyverezték és listát készítenek róluk. A térség kormányai később döntenek a sorsukról.

A kongói kormány kedden jelentette be, hogy az ENSZ által támogatott kormánycsapatok "teljes győzelmet" arattak az M23 lázadószervezet fegyveresei felett; a felkelők ezután rögtön közölték, hogy véget vetnek a lázadásnak, és politikai megoldást keresnek a válság rendezésére.

Az M23 mozgalmat a Kongói Demokratikus Köztársaság kormánya és a lázadók által 2009. március 23-án aláírt szerződés után kongói hadseregébe felvett egykori lázadók alapították, akik másfél évvel ezelőtt robbantottak ki felkelést, azzal vádolva Kinshasát, hogy nem tartja be a szerződésben foglaltakat.

A 39 éves Szultani Makenga, a kongói hadsereg volt ezredese szerepel azoknak a személyeknek a listáján, akiket az ENSZ azzal vádol, hogy súlyosan megsértették az emberi jogokat és atrocitásokat – gyilkosságokat, nemi erőszakot, emberrablásokat, gyermekkatonák toborzását és erőszakos besorozásokat - követtek el az ország keleti részében. Julien Paluku, a szóban forgó Észak-Kivu kormányzója szerint Makengát azonnal őrizetbe kellene venni, és bíróság elé állítani a Kelet-Kongóban elkövetett tetteiért.

Az M23 – amelyet ENSZ-szakértők és nyugati országok szerint Ruanda is támogatott - 2012 novemberében elfoglalta Gomát, Észak-Kivu tartomány székhelyét, ahonnan az ugandai kormány közreműködésével folytatott tárgyalások eredményeként vonult ki. Martin Kobler, az ENSZ kongói misszióvezetője szerdán közölte, hogy az ENSZ segítséget nyújt a kelet-kongói határ őrizetének megszigorításához, hogy az M23 veresége után a fegyverek és a lázadók ne szivároghassanak át a szomszédos országokba.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?