2013. november. 03. 16:59 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 03. 16:53 Világ

Kitört az indonéz Sinabung vulkán, sokakat evakuáltak

Kitört a Sinabung vulkán a nyugat-indonéziai Szumátrán vasárnap, emiatt a környező falvak lakosai otthonuk elhagyására kényszerültek - jelentette a helyi média.

A Szumátra szigetének északi részén fekvő, 2451 méter magas vulkáni hegy vasárnap korán reggel tört ki. Az indonéz nemzeti katasztrófavédelmi központ a második legmagasabb fokú riadókészültséget léptette életbe. A tűzhányó füstöt és hamut lövellt ki magából, a hatóságok ezt követően döntöttek a vulkán három kilométeres körzetében élők evakuálása mellett. Négy település mintegy ezerháromszáz lakosát szállították biztonságos helyre - közölte Sutopo Purwo Nugroho, a hivatal szóvivője.

Személyi sérülésről eddig nem érkezett jelentés. Az utóbbi hónapban ez volt a második nagyobb kitörés, október 24-én több mint 3300 ember kényszerült lakóhelye elhagyására a veszélyzónából. A vulkán négyszáz év szunnyadás után 2010 augusztusában lépett először működésbe, s a váratlan katasztrófában két ember életét vesztette. Szeptemberben ismét aktivitást mutatott a tűzhányó, emiatt a körzetben tizenötezer embert evakuáltak. Indonézia a Csendes-óceánnak abban a térségében helyezkedik el, ahol különösen gyakoriak a földrengések, illetve a vulkáni kitörések. Az ország több mint tizenhét ezer szigetén 500 vulkán található, közülük 128 aktív, és ebből 68 veszélyesnek számít. Az egyik legveszélyesebb indonéziai vulkán, a Jáva szigetén található Merapi 2010-es kitörései több mint 350 ember halálát okozták.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.