Lehallgatnak mindenkit, akit érnek
A német kancellár mobiltelefonjának lehallgatása csak a jéghegy csúcsa, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) Németországban annyi politikust lehallgat, amennyit csak tud - írta csütörtökön a The New York Times az ügynökség egy korábbi munkatársát idézve.
Az újság szerint a "célszemélyek" között magas rangú politikusok vannak, köztük az ellenzéki pártok vezetői, valamint más baráti államok vezető politikusai is. A vezetékes- és mobiltelefon-számok egyik fő forrását amerikai diplomaták jelentik - állította a lap.
Németországban a múlt héten nagy megdöbbenést, illetve felháborodást váltott ki az az értesülés, amely szerint az NSA lehallgathatta Angela Merkel mobiltelefonját. A The New York Times most mindezt megerősítette, utalva arra, hogy más magas rangú német és külföldi politikusok is a lehallgatott személyek között vannak. Az újság szerint a hírszerzés nem a telefonbeszélgetések időtartamáról, illetve a hívott számokról gyűjt információkat, hanem egyértelműen a beszélgetések tartalmáról.
A megfigyelt politikusok esetében a lehallgatott beszélgetések tartalmát hatalmas adatbankokban tárolják, és azok hetekig vagy hónapokig rendelkezésre állnak. Az NSA központjában azután elemzők serege a lehallgatott telefonbeszélgetésekkel kapcsolatban szigorúan bizalmas jelentéseket készít, amelyeket meghatározott kormányhivatalokba küldhetnek el. A bizalmas jelentések iránt a legnagyobb érdeklődést a külügy-, továbbá a pénzügyminisztérium, továbbá más hírszerző szervek, valamint Obama elnök nemzetbiztonsági tanácsa mutatja.
A Der Spiegel című tekintélyes hetilap kutatásai szerint egy a berlini amerikai nagykövetségen tevékenykedő titkosszolgálati különleges egység rendszeresen figyeli, illetve lehallgatja a német "kormányzati negyedet". Mindezzel kapcsolatban a hét közepén Washingtonban folytatott tárgyalásokat Christoph Heusgen, a kancellár külpolitikai tanácsadója, valamint Günter Heiss titkosszolgálati koordinátor. A tárgyalásokról részleteket egyelőre nem hoztak nyilvánosságra.