2013. október. 30. 17:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. október. 30. 18:07 Világ

Mail Online: még a magyar is lehagyta a brit oktatási rendszert

Jócskán alulmúlja a brit oktatási rendszer színvonala több "sokkal szegényebb" országét, például Magyarországét is – közölte a Mail Online egy felmérés eredményeit idézve.

Bár Nagy-Britanniában működik a világ legjobb iskoláinak egy része, a szigetország mégis csupán a 30. helyre került azon a ranglistán, amelyben a londoni Legatum Institute kutatóintézet 142 ország oktatási rendszerének színvonalát hasonlította össze – írta a Mail Online.

A lap szerint a brit oktatási rendszer olyan "sokkal szegényebb" országgokal szemben maradt alul, mint például Magyarország, amely a listán nyolc hellyel előrébb, a 22. helyre került – annak ellenére, hogy a gazdaság teljesítményét tekintve Magyarország csupán a 83. lett a vizsgált országok között. A cikk kiemelte még Lettországot és Litvániát is, amelyek szintén Nagy-Britannia előtt végeztek.

A ranglistát olyan szempontok alapján állították össze, mint az egy tanárra jutó diákok száma, a középfokú végzettségűek aránya a dolgozók körében, illetve az egyetemre, főiskolára felvettek aránya. A Legatum Institute programigazgatója, Nathan Gamester a lapnak azt mondta, részben a lemorzsolódás miatt csökkent a középfokú iskolai végzettséggel rendelkezők aránya a brit dolgozók körében, míg más országokban – például Németországban – ez az arány növekedett.

A brit oktatási rendszert úgy kell átalakítani, hogy az angol fiataloknak elérhetővé váljanak azok az állások, amelyeket most kelet-európai vendégmunkások töltenek be – mondta David Cameron kormányfő tegnap egy Oxford melletti üzemben tartott beszédében. Szerinte ugyanis a brit fiatalok nem képesek felvenni a versenyt a keményen dolgozó kelet-európai bevándorlókkal, mert nincsenek meg az alapvető képességeik és képzettségük.

"Elmehetünk olyan üzemekbe ebben az országban, ahol az emberek fele Lengyelországból, Litvániából vagy Lettországból jött. Nem lehet őket hibáztatni, munkát akarnak, látják ezeket a munkahelyeket, idejönnek és munkába állnak" – mondta Cameron.

"De egy országként azt kellene mondanunk, nem, tegyük helyre az oktatási rendszerünket, hogy olyan embereket bocsássunk útjukra az iskolákból és egyetemekről, akik teljes mértékben képesek betölteni ezeket az állásokat" – tette hozzá kedden a kormányfő.

Hirdetés