2013. október. 17. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 17. 16:35 Világ

Kínai hivatalnokok millió szöktek külföldre

Több millió kínai hivatalnok szökött külföldre az elmúlt évtizedekben, s számuk évről évre növekszik - derül ki a Cajcsing pénzügyi és gazdasági magazin aktuális számából.

A Cajcsing többoldalas összeállításában járja körül a kínai kormány korrupcióellenes kampánya okán is igencsak aktuális témát. A lap emlékeztet: a hivatalnokok "villámgyors emigrációja" olyannyira mindennapos, hogy megjelölésükre a kínai nyelvben külön kifejezés is létezik, őket csak "csupasz hivatalnokként" (luo kuan) említik. Az elnevezés azokat a hivatalos szerveknél dolgozókat jelöli, akik maguk ugyan még az ország területén tartózkodnak, jövőbeli terveiket - és "csupaszon maradásukat" ugyanakkor az mutatja, hogy családjukat, gyerekeiket, vagyonukat már előre külföldre menekítették. 

A luo kuanok népes táborát elsősorban állami tulajdonban lévő vállalatok és pénzügyi cégek felső vezetői, valamint korrupcióba keveredett hivatalnokok teszik ki. A trend a kínai reform és nyitás politikájának meghirdetése és az ország külföld felé nyitása után, az 1980-as évek elején bontakozott, majd az 1990-es évektől érezhetően felerősödött. 

A Cajcsing becslése szerint 1995 és 2012 között összesen akár 1,8 millió hivatalnoknak is nyoma veszhetett, ők összesen mintegy 800 milliárd jüant (29 ezer milliárd forint) menekíthettek ki az országból. A lap által idézett szakértők szerint a csupasz hivatalnokok száma és az általuk külföldre utalt összegek nagysága is növekszik. Míg az érintettek 2000 és 2003 között például átlagosan fejenként 4,3 millió jüannal (155 millió forint) távoztak, 2007 és 2012 között már átlagosan 5,4 millió jüant (194 millió forint) tett ki ez az érték.  

A külföldre menekülés mikéntje is változóban van: a szigorodó ellenőrzés miatt az út megtervezése hosszas, lépésekben történik: először a család, majd a vagyon távozik, ezt követően a hivatalnokok valamilyen ürüggyel külföldre utaznak, ahonnan sosem térnek vissza. Volt olyan hivatalnok, aki nyaralni, esküvőre vagy hivatalos konferenciára utazott így, de olyan is akad, aki szándékosan balesetet szenvedett, hogy kórházi kezelésével is takargassa végleges távozását.  

A korrupcióba keveredett luo kuanok kézre kerítésének elősegítéséhez a jelenlegi szabályok szigorítása lenne szükséges. Több országgal kellene kiadatási megállapodást kötni, ezenkívül a gyanús hivatalnokok családjának és bankszámláinak ellenőrzését is lehetővé kellene tenni, továbbá független korrupcióellenes hivatalokat kellene alapítani - sorolja a kínai gazdasági magazin.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?