2013. október. 10. 13:38 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 10. 13:33 Világ

Lampedusai katasztrófa: az olaszok enyhítenek a bevándorlási törvényen

Egy héttel a lampedusai hajószerencsétlenség után, amelyben több mint 300 afrikai menekült veszítette életét, az olasz parlament megtette az első lépést a bevándorlási törvény enyhítésére, ennek értelmében az illegális beutazás a jövőben nem számítana bűncselekménynek.

A szenátus jogi bizottsága áldását adta szerda este az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom módosító indítványára, amelyet Enrico Letta kormánya is támogat. Eszerint az illegális beutazás a jövőben nem számítana bűncselekménynek. A következő lépésben a szenátusnak kell szavaznia az indítványról.

A jobboldali populista, idegenellenes Északi Liga nevű ellenzéki párt élesen ellenzi az alapítója és volt elnöke, Umberto Bossi, valamint Gianfranco Fini, az egykori Nemzeti Szövetség volt elnöke által kidolgozott bevándorlási törvény megváltoztatását. A jogszabály 2002-ben lépett érvénybe, azt 2009-ben megszigorították. A hatályos bevándorlási törvény értelmében az olasz területre törvénytelenül belépők bűncselekményt követnek el, és bűntettnek számít az is, ha bárki segíti az illegális bevándorlók beutazását. A mostani szabályozás szerint a törvénysértő bevándorlót súlyos, 5-10 ezer euró pénzbírsággal sújthatják, és bírósági határozattal kitoloncolhatják.

A rendőrség jelenleg az érvényes úti okmányok nélkül feltartóztatott menekülteket két hónapra befogadótáborban helyezi el. Aki ez alatt nem tudja személyazonosságát igazolni, három napon belül köteles távozni Olaszországból. Akit másodjára is úti okmány nélkül találnak, azt őrizetbe veszik. 

A mostani módosítás szorgalmazói elsősorban azzal érveltek, hogy aránytalanul magas a pénzbüntetés mértéke, hiszen a legtöbb bevándorlónak nincs semmije, így pénze sem. Ha a törvény átmegy a kétkamarás - szenátusból és képviselőházból álló - parlamenten, a jövőben az illegális beutazás már nem számít bűntettnek, hanem csupán szabálysértésnek, amelyet legfeljebb kitoloncolási rendelettel lehet szankcionálni, de semmiképpen sem őrizetbe vétellel.   

Ez az enyhítés váltja ki az Északi Liga nemtetszését. "Hatalmas ostobaság lenne a bevándorlási törvényt módosítani. Fel kell tennünk a kérdést, miért éppen most köt ki olyan sok menekülthajó a délolasz partoknál? Amikor belügyminiszter voltam, a partokat a haditengerészet járőrhajói ellenőrizték" - hangsúlyozta Roberto Maroni, az Északi Liga elnöke.

A Szicíliától délre fekvő Lampedusa sziget térségében múlt csütörtökre virradóra kigyulladt és elsüllyedt egy afrikai menekülteket szállító csempészhajó. A vízbefúltak száma elérheti a 360-at is. A pontosabban meg nem állapítható adatok szerint 480-520, főként szomáliai és eritreai menekült volt a hajón, amely Líbiából indult el. 

A tragédiát követően éles vita bontakozott ki Olaszországban a kormány bevándorlási politikájáról. A kongói származású Cécile Kyenge integrációs miniszter még a tragédia előtt, az elmúlt hónapokban síkraszállt a hatályos bevándorlási törvény enyhítéséért, Laura Boldrini képviselőházi elnök pedig a menekültek befogadását szorgalmazta. Az Északi Liga hevesen kikelt a törvénymódosítás ellen. Maroni a tragédiáért az olasz kormányt és az Európai Bizottságot tette felelőssé, amelyek szerinte nem teljesítették kötelességüket az emberkereskedelem elleni harcban.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?