2013. október. 08. 14:22 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 08. 14:18 Világ

Áramszünet bénította meg India egyik szövetségi államát

Milliók maradtak kedden áram nélkül India déli részén, Ándhra Prades államban, mert mind az állami, mind a privát áramszolgáltató cégek dolgozói lezárták az erőműveket, így tiltakoztak az állam tervezett kettéosztása ellen.

Ándhra Pradesből az indiai szövetségi kormány lakossági követelésre le akar választani tíz kerületet és külön államot kialakítani Telangana néven. A keddi áramszünet részben megbénította az életet: nem működtek a mobiltelefonok, több mint ötven vonatjárat kimaradt. A kórházak áramellátását generátorokkal kellett biztosítani.

A rendőrség Vidzsajanagaram városában kedden kijárási tilalmat rendelt el meghatározatlan időre, miután az új állam ellenzői megtámadták az Indiai Nemzeti Kongresszus párt vezetőinek otthonait és üzleteit. A tiltakozók autóabroncsok égetésével lezárták a legfontosabb autópályát.

Hétfőn az indiai szövetségi kormány négy Ándhra Prades-i minisztere - szintén tiltakozásul az állam kettéosztása ellen - benyújtotta lemondását Manmohan Szingh indiai kormányfőnek, aki azonban ezt nem fogadta el.

Az állam felosztása nem máról holnapra történne. Telangana létrehozását előbb el kell fogadnia Ándhra Prades törvényhozásának, majd pedig az indiai szövetségi parlament mindkét házának.

Az új államot Ándhra Prades északi, elmaradottabb részéből hasítanák ki, amelyet gyakran sújt aszály, a déli területek befolyásos politikusai pedig - az északiak állításai szerint - szándékosan semmibe veszik a régiót. Az északiak emellett arra panaszkodnak, hogy hátrányos megkülönböztetés éri őket az állami támogatások, a vízelosztás és a munkalehetőségek terén. A problémák megoldásához - szerintük - szükség van az új közigazgatási terület létrehozására.

Bár az északi rész a fejletlenebb, oda kerülne a tagállam jelenlegi fővárosa és legfontosabb ipari központja, Haidarábád városa, ami igencsak érzékenyen érintené a délieket.

Indiában most 28 szövetségi állam van, amelyek nagy mérete nehézkessé teszi a közigazgatást, és felosztásukra már korábban is több mozgalom indult. Telangana szövetségi állam létrehozását 1950 óta követeli a lakosság időről időre előforduló erőszakos tüntetésekkel és éhségsztrájkokkal. A megmozdulásokban az elmúlt évtizedben körülbelül ezer ember halt meg, és több tüntető felgyújtotta magát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.