Megalakult a brit FBI
Az NCA számos szakosodott bűnüldözési egységet olvaszt magába. Nagy-Britanniában az utóbbi másfél évtizedben harmadszor szervezik át teljesen a szervezett bűnözés elleni rendőrségi fellépés struktúráját.
Új rendőrségi alakulat kezdte meg munkáját hétfőn Nagy-Britanniában. A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (National Crime Agency, NCA), amelyet máris a "brit FBI" néven emleget a média, a szervezett bűnözés elleni harcra összpontosít.
Az NCA számos szakosodott bűnüldözési egységet olvaszt magába. A konzervatív-liberális brit kormánykoalíció hangsúlyozza, hogy az ügynökség az eddigi hasonló rendőri alakulatok működési költségvetésének töredékéért látja el feladatát.
Nagy-Britanniában az utóbbi másfél évtizedben harmadszor szervezik át teljesen a szervezett bűnözés elleni rendőrségi fellépés struktúráját. Az első ilyen jellegű szervezet, a National Crime Squad (Országos Bűnüldözési Alakulat) 1998-ban jött létre. Ezt nyolc évvel később felváltotta a súlyos szervezett bűncselekmények felderítésére szakosodott nyomozó hatóság (SOCA).
Ez utóbbi helyébe lépett hétfőn az NCA, amelynek 4500 tagja lesz.
Az ellenzéki Munkáspárt az új rendőrségi egység megalakulását a költségvetési lefaragások hatásait leplezni hivatott "puszta átcímkézésnek" minősítette.
Keith Vaz, az alsóház belügyi bizottságának munkáspárti elnöke hétfői nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az NCA-be beolvasztott eddigi bűnüldöző szervek együttes költségvetése évi 812 millió font (290 milliárd forint) volt, az NCA azonban jövőre csak 473,9 millió fontból (170 milliárd forintból) gazdálkodhat. Vaz szerint a belügyminisztériumnak "el kell számolnia arról, hogy hova lett a különbség".
Theresa May belügyminiszter ugyanakkor határozottan visszautasította, hogy csak átcímkézésről és költségcsökkentésről lenne szó. Hétfőn kijelentette a BBC-nek, hogy a szervezett bűnözés átalakulóban van, egyre korszerűbb eszközöket használ, ezért ma már nemzetbiztonsági fenyegetést jelent, és emiatt van szükség az eddiginél összpontosítottabb fellépésre ellene.