2013. szeptember. 23. 15:33 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 23. 16:00 Világ

Űrfelvételeken vették észre, mire készülhet Észak-Korea

Észak-Korea nemrégiben tesztelte nagy hatótávolságú rakétájának hajtóművét – közölte műholdképek alapján hétfőn a Johns Hopkins Egyetem Amerikai-Koreai Intézete.

A hajtómű típusát a szakértőknek nem sikerült azonosítaniuk. Elképzelhető, hogy az Unha–3 típusú rakéta második fokozatát tesztelték, de az is lehet, hogy egy még fejlesztés alatt álló, nagyobb teljesítményű rakéta második vagy harmadik fokozatát próbálták ki – olvasható az intézet 38 North című weboldalán.

Az elemzők műholdképek vizsgálatával megállapították, hogy a tesztelést augusztus 25. és 30. között hajtották végre az észak-koreai műholdak fellövésére használt Szohe rakétakísérleti telep területén.

Az ország északnyugati részén található Szohe űrközpontból indították tavaly decemberben az első észak-koreai műholdat szállító háromfokozatú Unha-3 típusú rakétát. A rakétaindítást a világ számos országa határozottan elítélte, mivel a műholdfelbocsátásnak beállított kísérletet széles körben ballisztikus rakéta tesztelésének tartják.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2013. január 22-én újabb szankciókat vezetett be Észak-Korea ellen a decemberi rakétafelbocsátás miatt.

A mostani műholdfelvételek arról tanúskodnak, hogy a sztálinista rezsim a nemzetközi szankciók ellenére újabb nagyszabású rakétafejlesztésbe kezdett. Phenjan egy újabb indítóállomást is épít, amely ballisztikus rakéták tesztelésére szolgál.

Japán és dél-koreai katonai források korábbi közlései szerint a tavaly felbocsátott Unha-3 rakéta hatótávolsága a 10 ezer kilométert is meghaladhatja, tehát képes lenne elérni az Egyesült Államok nyugati partját. Egyes elemzők szerint Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a rakétaindításokkal és a további rakétakísérletekkel is saját hatalmát akarja megerősíteni, illetve az Egyesült Államokat akarja tárgyalásra bírni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?