2013. szeptember. 19. 21:59 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 19. 21:58 Világ

Ketrecbe zárták Kadhafi fiát a tárgyalásán

Nem jelent meg bírósági tárgyalásán csütörtökön Tripoliban a háborús bűncselekményekkel vádolt Szeif al-Iszlám Kadhafi, Moammer Kadhafi néhai líbiai diktátor fia, mivel az őt fogva tartó fegyveresek nem voltak hajlandóak átadni a férfit a központi hatóságoknak. Egy másik tárgyalásra vitték, ketrecbe zárva.

A fővárosban ellene folyó eljárás helyett a 38 éves férfi csütörtökön a zenteni büntetőbíróság előtt jelent meg, ahol egy másik ügyben a nemzetbiztonság veszélyeztetésével vádolják. Tévéfelvételek szerint a lefogyott Kadhafi ketrecbe zárva, kék kezeslábasban állt a bíróság elé, amely decemberig elnapolta ügyét bizonyítékok hiányára hivatkozva.

A Kadhafi-fiú a zenteni bíróság előtt azt mondta, nem akarja, hogy Tripoliba vigyék. Szeif al-Iszlámot - aki az előző rezsim egyik legmagasabb rangú, még életben lévő tagja - egy milícia két éve tartja fogva Zentenben, ahol szökés közben fogták el apja rendszerének megbuktatása után.

Megfigyelők szerint a csütörtöki eset a központi kormány és a milíciák közti hatalmi harc része. A tripoli kormány két évvel a Kadhafi-rendszer bukása után sem volt képes uralma alá vonni az ország egészét, ezért a közbiztonság fenntartása terén erősen rá van utalva a Kadhafi-ellenes felkelés alatt verbuválódott fegyveres csoportokra. Ezen csoportok ugyanakkor gyakran saját hatalmuk megerősítésére és a kormány aláásására használják fel a hatalmi vákuumot.

A Tripoliban folyó ügyben a Kadhafi-rezsim 38 prominens tagját vádolják azzal, hogy a 2011-es polgárháború során háborús bűnöket követtek el. A csütörtöki tárgyalási napon egyes források szerint 36, más források szerint azonban mindössze 16 vádlott jelent meg a bíróság előtt.

A vádlottak között van Abdullah asz-Szenússzi, a néhai Kadhafi volt kémfőnöke is, akit Szeif al-Iszlámmal együtt a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) is perbe fogott. A testület júniusi döntése szerint a két férfit az ICC előtt kell felelősségre vonni emberiség elleni bűntettek elkövetése miatt. Tripoli azonban ragaszkodik ahhoz, hogy belföldi bíróság hozzon ítéletet az ügyükben.

Hirdetés