2013. szeptember. 18. 06:26 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 18. 06:24 Világ

Első intézkedésével szigorítja a bevándorlást az új ausztrál kormányfő

Letette az eskőt az újdonsült miniszterelnök, a konzervatív Tony Abbott. A kampány során a politikai stabilitás helyreállítását és a költségvetés szanálását, ezen belül a külföldre irányuló segélyek lefaragását ígérte.

Tizenegy nappal megválasztása után szerdán letette a hivatali esküt Tony Abbott, Ausztrália új, konzervatív miniszterelnöke.

A szeptember 7-én tartott választásokon az Abbott vezette konzervatív Liberális Pártból, valamint a Nemzeti Pártból álló koalíció fölényes győzelmet aratott az addig kormányzó balközép Munkáspárt felett. A Munkáspárt a zöldek és független képviselők támogatásával hat évig volt hatalmon. A kormányzást 2007-ben Kevin Rudd kezdte, őt azonban a párton belüli hatalmi harc nyomán 2010 júniusában - első nőként - Julia Gillard váltotta fel a miniszterelnöki székben. A belső villongások azonban nem maradtak abba, a párt népszerűsége rohamosan csökkent, és 2013 júniusában Gillard lemondott pártelnöki és kormányfői tisztségéről. Helyére ismét Rudd került.

Az 55 éves volt papi szeminarista, az újdonsült miniszterelnök Tony Abbott a kampány során a politikai stabilitás helyreállítását és a költségvetés szanálását, ezen belül a külföldre irányuló segélyek lefaragását ígérte.

Első intézkedésként ugyanakkor azonnali hatállyal a bevándorlás szigorítása lép életbe. Hírügynökségi jelentések szerint az ausztrál hatóságok már szerdától visszafordítják azokat a menedékkérőket, akik Indonéziából hajókkal, illetve csónakokkal ékeznek az ország partjaihoz. 

Abbott ugyanakkor máris megkapta az első bírálatot. Az újdonsült ellenzék azt rótta fel, hogy 19 fős kormányában a külügyminiszter, Julie Bishop személyében csak egyetlen nő kapott helyet.

Hirdetés