Újratárgyalják a meggyilkolt török újságíró ügyét
Körülbelül kétszázan tüntettek egy isztambuli bíróság előtt kedden, ahol új bírósági eljárás indult Hrant Dink örmény származású török újságíró feltételezett gyilkosai ellen. A tiltakozók azzal vádolják a török hatóságokat, hogy leplezni próbálják az összeesküvést, amelyet az államapparátus nacionalista tagjai terveltek ki.
Hrant Dinket, egy örmény kisebbségi újság, az Agos főszerkesztőjét 2007. január 19-én Isztambulban, a nyílt utcán lőtte agyon egy török nacionalista fiatal, Ogün Samast. Dink azzal bőszítette fel az ország nacionalistáit, hogy folyamatosan bírálta a török kormány politikáját a körülbelül 60 ezer főt számláló, keresztény vallású örmény kisebbséggel szemben, Ankarát téve felelőssé a szomszédos Örményországgal kialakult diplomáciai patthelyzetért.
Az újságíró meggyilkolása hatalmas felzúdulást okozott Törökországban, temetésén több mint százezren vettek részt. Sokan táblát emeltek a magasba, rajta az újságíró fényképével és a következő szöveggel: "Mi mindannyian Hrant Dinkek vagyunk".
Ogün Samast, az akkor fiatalkorú elkövető 2011 júliusában 23 év letöltendő börtönt kapott. Hat hónappal később a gyilkosság feltételezett felbujtóját, Yasin Hayalt életfogytiglani börtönre ítélte a bíróság, de úgy rendelkezett, hogy az ügyben nem történt összeesküvés, és felmentett tizennyolc további, bűnrészességgel vádolt személyt.
Májusban a török fellebbviteli bíróság azonban úgy vélte: tévedés történt, és erős a gyanú, hogy bűnügyi összeesküvés vezetett a gyilkossághoz. Emiatt elrendelte az ügy újratárgyalását.
Az újratárgyalás megdönti a korábbi bírósági ítélet kiindulópontját, amely szerint a bűntény elkövetői saját szakállukra cselekedtek. Míg az újságíró családja és támogatói azt állítják, hogy az ügyben török állami szereplők is érintettek, a bíróság úgy véli, hogy bűnügyi összeesküvésről lehetett szó.
A fellebbviteli bíróság kifejezetten úgy foglalt állást, hogy a török államapparátus nem érintett az ügyben, és terroristák sem.
Dink családja és támogatói ezt erősen bírálják, és úgy vélik: a török igazságszolgáltatás továbbra sem hajlandó arra, hogy megvizsgálja állami szervek érintettségét az ügyben. A család egyik ügyvédje azt állítja, hogy a bűncselekmény szálai a török titkosszolgálathoz vezetnek.