Elirigyelték Kövér László fogdmegjeit a szlovákok
A politikai kultúra javításának és a fegyelmezetlen képviselők megrendszabályozhatóságának céljából bevezetné a parlamenti őrség intézményét Pavol Paska, a szlovák törvényhozás elnöke, aki elképzelését csütörtökön ismertette újságírók előtt a pozsonyi parlamentben.
Parlamenti őrséget szeretne a szlovák törvényhozás elnöke. A javaslat előzménye, hogy a szlovák parlamenti ellenzék egyik független képviselője, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalom listáján mandátumot szerzett Alojz Hlina a közelmúltban az egyik parlamenti ülés során rátámadt az egyik kormánypárti (Irány - Szociáldemokrácia - Smer-SD) képviselőre és lelökte a székéről, mivel az - véleménye szerint - sértő megjegyzést tett személyére.
"Számomra is meglehetősen visszás ez a javaslat, de jelenleg nincs eszközünk arra, hogy betartassuk a törvény alapelveit" - mondta elképzelésének szükségességét indokolva Pavol Paska, utalva arra, hogy a jelenlegi házszabály alapján a képviselők egymás ellen intézett szóbeli támadásai ugyan pénzbírsággal sújthatóak, ám a jogszabály fizikai támadás szankcionálásával nem számol.
A házelnök a parlamenti őrség intézményének létrehozását a házszabály módosításával valósítaná meg. Ennek a jogszabálynak a módosításáról egyébként éppen ezekben a napokban tárgyal a plénum. Így a házelnök a jelenleg második olvasatban lévő törvény visszatartására tett javaslatot, hogy abba az általa kidolgozott módosítást is belevehessék.
Pavol Paska javaslata szerint a parlamenti őrségnek joga és feladata volna, hogy a parlamenti ülés rendjét megzavaró és a házelnök felszólítását figyelmen kívül hagyó képviselőket kivezesse az ülésteremből. "Hiszem, hogy ezt az intézményt soha nem kell majd alkalmazni" - vélekedett ez utóbbi kapcsán a házelnök. A javaslatra több ellenzéki képviselő is elutasítóan reagált. Alojz Hlina - akinek viselkedése a házelnök szerint "a törvényt ihlette" - sajtótájékoztatót hirdetett az ügy kapcsán.
A magyar parlamentben 2013 januárjától dolgoznak az országgyűlési őrség tagjai, azóta a házelnök kivezettethet parlamenti képviselőket az ülésteremből, ha viselkedésüket házszabályba ütközőnek ítéli meg.