Világ hvg.hu 2013. szeptember. 11. 19:33

Kiránduló választók miatt fájhat Merkelék feje

Régen voltak annyira elégedettek egy kancellárral a németek, mint Angela Merkellel. A felmérések szerint pártja is magabiztosan vezet, de az egyik vezető közvélemény-kutató munkatársa szerint előfordulhat, hogy a szavazói elalszanak, miközben a szociáldemokrata ellenzék erősebb, mint négy éve volt. A legrosszabb, ami a CDU-val történhet, hogy ismét nagykoalícióra kényszerül.

„Négy éve, 2009-ben még nagy pontossággal meg tudtam mondani, mi lesz a választás eredménye, de ma már erre nem vállalkoznék” – mondta Thomas Petersen, az Institut für Demoskopie Allensbach közvélemény-kutató munkatársa, aki a német nagykövetség meghívására tartott előadást a jövő vasárnapi Bundestag-választások lehetséges eredményéről, illetve az elmúlt években a német társadalomban bekövetkezett változásokról.

Első ránézésre a voksolás akár lefutottnak is tűnhet. Angela Merkel kancellár pártja, a jobboldali CDU/CSU magabiztosan vezet a szociáldemokrata SPD előtt: előbbit a megkérdezettek 40, utóbbit csak 25 százalék támogatja.  A megkérdezettek döntő többsége, 63 százaléka a CDU győzelmét várja, míg az SPD-re csak 6 százalék fogadna. A legutolsó felmérés szerint 6 százalékon áll, így bejuthat a Bundestagba a liberális FDP is, így elvileg megvan a lehetősége annak, hogy marad a jelenlegi koalíció.

Ráadásul régen volt kormányfő olyan népszerű Németországban, mint ma Merkel: a megkérdezettek 58 százaléka erős kancellárnak tartja Merkelt, és csak 29 százalék válaszolt nemmel arra a kérdésre, hogy egyetért-e a politikájával. Jó az általános hangulat is: a németeknek jelenleg csak 39 százaléka gondolja, hogy jó lenne egy kormányváltás Berlinben (2009-ben még 44 százalék gondolta így), és relatív többségük, 47 százalékuk reménykedve tekint a közeljövőre (négy éve ez az arány csak 38 százalékos volt).

AFP / Odd Andersen

Thomas Petersen szerint a CDU számára épp az jelentheti a kockázatot, hogy a szavazói elalszanak, miközben az SPD a korábbiaknál keményebben harcol a voksokért – és ezt a felmérés szerint a szavazók is észlelik. A kutatók szerint a szociáldemokraták kancellárjelöltje, Peer Steinbrück is erősebb, mint Frank-Walter Steinmeier volt 2009-ben: utóbbi minden, a kutatás során megkérdezett tulajdonságban alulmaradt Merkellel szemben, míg Steinbrück esetében a választók jobbra értékelik a szónoki képességeit és a dinamizmusát.

Bár Petersen nem vállalkozott előrejelzésre, német diplomaták megerősítették a hvg.hu-nak, hogy lényegében két forgatókönyv lehetséges: vagy marad a konzervatív-liberális (fekete-sárga) koalíció, vagy pedig 2005 után ismét nagykoalíciós (CDU-SPD, vagyis fekete-piros) kormány alakul Berlinben, amelyet természetesen Merkel vezethet, az SPD vezetője pedig hagyományosan kancellárhelyettes és valószínűleg külügyminiszter lehet. Mivel nagy felfordulásra nem kell számítani, a többség nyugodtan néz a választások elé.

Az Allensbach felmérése szerint csak a megkérdezettek 13 százaléka gondolja úgy, hogy a voksolás sorsdöntő lesz, míg 2005-ben még 47 százalékuk volt meggyőződve erről. Ez illeszkedik egy általános trendbe, amely szerint a németek – különösen a fiatalok – egyre inkább elfordulnak a politikától. Bár többségük elégedett a demokráciával, egyre kevesebben szakítanának meg egy vasárnapi kirándulást azért, hogy elmenjenek szavazni. Mikor pedig a kutatók rákérdeztek, hogy miről beszélgetnek a németek szűk társaságban, az derül ki: nagyon sok minden megelőzi a politikát (a legnépszerűbb az időjárás és a család), a választások pedig még lejjebb szerepelnek.

Hirdetés