2013. szeptember. 06. 06:15 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 06. 06:05 Világ

Ismert orosz jogvédő lépett le Oroszországból

Elhagyta Oroszországot a Golosz nevű orosz jogvédő szervezet vezetője, mert az ügynöktörvény miatt nem tudják finanszírozni tevékenységüket – adta hírül csütörtökön az orosz média.

Lilija Sibanovát májusban súlyos, 100 ezer rubeles, vagyis átszámítva körülbelül 700 ezer forintos pénzbírsággal büntette a közigazgatási bíróság, mert csoportját nem volt hajlandó külföldi ügynökként nyilvántartása vetetni a nem kormányzati szervezetekre vonatkozó orosz jogszabály szerint.

A Goloszra ezért külön 300 ezer rubeles (2,1 millió forint) bírságot szabott ki a bíróság.

A jogvédők több visszaélést tártak fel a 2011 decemberében rendezett parlamenti és a 2012 márciusában tartott elnökválasztáson.  A csoport működését június végén függesztette fel fél évre az igazságügyi minisztérium, azzal az indoklással, hogy megsértették az úgynevezett külföldi ügynöktörvényt.

A tavaly november végén hatályba lépett jogszabály minden olyan Oroszországban működő nem kormányzati szervezetet külföldi ügynökként való regisztrációra kötelez, amely politikai tevékenységet folytat és ehhez külföldi pénzügyi támogatást vesz igénybe.

Jogvédő kollégáinak címzett és a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz újságban közölt levelében Lilija Sibanova azt írta, hogy a Golosz tevékenységét külföldön szeretnék folytatni. "Oroszországban csak négy év múlva lesznek választások, a Golosz hálózatának szakmai támogatásra van szüksége. Amíg léteztek támogatások Oroszországban, nagy projektjeink is voltak: az "Átlátszó költségvetés", a "Képviselők ellenőrzése", a "Polgári kezdeményezések" – indokolta távozását Oroszországból a szervezet vezetője.

Sibanova levele szerint terveik között szerepel, hogy Norvégiában, Németországban, Grúziában, Azerbajdzsánban és Koszovóban ellenőrzik majd a választók jogainak betartását.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.