2013. szeptember. 05. 15:48 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 05. 15:43 Világ

Ősi vérengzés nyomaira bukkantak Angliában

Vaskori mészárlás nyomaira, húsuktól megfosztott emberi maradványokra bukkantak Nagy-Britannia legnagyobb domberődjének területén régészek - adta hírül a The Independent című brit lap.

A kutatók szerint a magaslatra épült, sáncrendszerrel körülvett hajdani földvárnál történt mészárlásnak több száz, de lehet, hogy több ezer áldozata volt, köztük sok nő. A gyilkosok ugyanakkor csak néhány áldozatukat csontozták ki, vagy darabolták fel. 

A maradványok Yeovil település közelében, Ham Hill területéről kerültek felszínre, az előzetes becslések szerint a mészárlás az időszámítás előtti első vagy második században történhetett, Britannia római megszállásának kezdete körül. A római jelenlétet bizonyítják hadigépek maradványai - egyebek közt balliszták lövedékei: négyszögletes hegyű íjdárdák -, amelyek szintén a helyszín földjéből kerültek elő, ahogy vaskori és római edénymaradványok is. 

A mészárlás okáról több elmélet született, az egyik szerint rómaiak végeztek ki tömegével "bennszülötteket", ám a húsok lefejtése a csontokról nem rájuk vall, hanem inkább vaskori brit törzsekre, amelyek előszeretettel tettek emberi koponyákat lakhelyeik bejáratai elé egyfajta "hiedelemzárként", túlvilági szellemeket hívva őrző-védő "szolgálatra".

"Az ásatások több kérdést vetettek fel, mint amennyi válasszal szolgálnak" - fogalmazott Christopher Evans, a cambridge-i régészcsapat igazgatója.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.