Nem engedik a greenpeace-eseket az északi-sarki vizekre
Megtagadták az orosz hatóságok a Greenpeace hajójának bejutását északi-sarkvidéki vizekre. A környezetvédelmi szervezet az orosz Rosznyefty és az amerikai ExxonMobil olajipari vállalatok ellen kívánt demonstrálni, amelyek kőolajlelőhelyek feltárását tervezik az Északi-sarkvidéken.
Az orosz hatóságok az Arctic Sunrise nevű jégtörő hajó belépését nem engedélyezték arra hivatkozva, hogy szerintük kétségbe vonható a hajó jégtörő képessége - közölte szerdán a Greenpeace. A szervezet közleménye szerint hajójuk jégtörő képessége nagyságrendekkel jobb, mint az idén eddig bebocsátást nyert négyszáz hajó egy jó részének.
"Ez alig leplezett kísérlet a békés tiltakozás elfojtására. Oroszország megpróbálja elvonni a nemzetközi figyelmet az Északi-sarkvidéken folyó feltárások környezetkárosító hatásáról" - mondta el Christy Ferguson, a szervezet aktivistája az Associated Press hírügynökségnek. Hozzátette, hogy az Arctic Sunrise teljesen felszerelt jégtörő hajó, fedélzetén tapasztalt legénységgel. A szóvivő szerint a sarkvidéken működő olajipari vállalatok óriás veszélyt jelentenek a térség élővilágára, többek között a jegesmedvékre és a bálnákra.
A Greenpeace az idén háromszor próbált bejutni sarkvidéki vizekre, de ez orosz hatóságok minden kísérletüket meghiúsították. Az orosz közlekedési minisztérium szerint a szervezet kérelme nem felelt meg a legújabb orosz szabályozás követelményeinek, mivel nem tartalmazott információt a "jégtörő öv szélességéről".
A Rosznyefty és az ExxonMobil 2011 augusztusában írt alá stratégiai együttműködésről szóló megállapodást, amelyet Oroszországban, az Egyesült Államokban és harmadik országokban valósítanak meg. A megállapodás egyebek között 3,2 milliárd dollár értékű befektetésről szól a Rosznyefty Kara-tengeri lelőhelyeinek geológiai feltárására és kiaknázására. Az óriáscégek képviselői tavaly még szorosabbra vonták együttműködésüket, közös vállalatok létesítéséről, egymás projektjeiben való részvételről szóló megállapodásokat írtak alá.
Szakértők szerint az Északi-sarkvidéken található a Föld még fel nem tárt kőolaj- és földgázkészletének 15, illetve 30 százaléka. A térség jelentőségét az is növeli, hogy a globális felmelegedés miatt megnyílóban vannak az északi tengeri útvonalak. Egy kínai hajózási társaság már tervezi az első, a Jeges-tengeren át vezető hajóutat Európába. Sanghaj és Hamburg között több mint ötezer kilométerrel rövidülne le a hajóút hossza.