Rendőrökre támadtak tiltakozók Belfastban
Zavargás tört ki péntek hajnalban Észak-Írországban; tüntetők festékbombákkal, üvegekkel és kövekkel dobálták meg a rendfenntartókat, nyolc brit rendőr megsebesült - közölték a helyi hatóságok.
Egy zömmel katolikusok által lakott városrészben, egy rakott máglya környékén a tömeg rátámadt a helyszínre kivezényelt brit rendőrökre. A rendőrség nem részletezte, hogy mi váltotta ki a zavargásokat. Nyolc tüntetőt előállítottak.
A máglyát azért állították, hogy megemlékezzenek 1971-re, ugyanis ekkoriban kezdődött az a gyakorlat a brit hatóságok körében, hogy bírósági tárgyalás nélkül helyeztek rendőri felügyelet alá embereket. Ezt az eljárást a "Troubles" ("balhék") néven emlegetett, konfliktusokkal teli időszakban - a kilencvenes évekig - alkalmazták az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) terrorszervezet mintegy 340 feltételezett tagjával szemben.
A megbékélésről kötött 1998-as nagypénteki egyezmény nagyrészt véget vetett a felek között folyó több évtizedes harcnak, ám Belfast ezután is megosztott maradt a brit fennhatóságot pártoló protestáns és az ír sziget egyesítéséért küzdő katolikus oldal között.
Az 1998-as megbékélés után még csaknem egy évtizedig tartott, mire tényleges áttörést sikerült elérni. Ez 2005-ben történt, amikor az IRA leszerelte fegyverzetét, és bejelentette, hogy a továbbiakban lemond az erőszak alkalmazásáról.
Az IRA három évtizedes terrorhadjáratának óvatos becslések szerint is legalább háromezer halálos áldozata volt, köztük hétszáz brit katona.