Észak-Korea újranyitná a Dél-Koreával közös ipari parkot
A phenjani vezetés augusztus 14-re újabb tárgyalásokat javasolt a két ország viszonyának normalizálása érdekében. Észak-Korea elkötelezett amellett, hogy véglegesen rendezzék az ipari park újranyitását övező vitás kérdéseket, és garantálni fogja a dél-koreai vállalatok védelmét, valamint azok munkatársainak és a látogatóknak a biztonságát is - állítják.
Újranyitná Phenjan az Észak- és Dél-Korea által korábban közösen üzemeltetett keszongi ipari parkot - jelentette szerdán a KCNA észak-koreai hírügynökség.
A phenjani vezetés augusztus 14-re újabb tárgyalásokat javasolt a viszony normalizálása érdekében. Phenjan ezúttal hajlandónak mutatkozik megadni az előző hat sikertelen tárgyalási fordulón Szöul által követelt garanciákat, köztük azt, hogy szavatolják a Keszongban működő dél-koreai vállalatok munkatársainak biztonságát.
Szöul garanciát akar arra is, hogy újabb konfliktus esetén az északiak nem zárják be újra a parkot.
A phenjani nyilatkozatot 90 perccel azután adták ki, hogy Szöul bejelentette: kompenzálja az ipari park bezárása miatt veszteségeket szenvedő vállalatait. A bejelentést széles körben úgy értelmezték, hogy Dél-Korea végleg beszünteti a keszongi együttműködést.
A két Korea békés újraegyesítéséért felelős phenjani bizottság közleménye szerint Észak-Korea elkötelezett amellett, hogy véglegesen rendezzék az ipari park újranyitását övező vitás kérdéseket, és garantálni fogja a dél-koreai vállalatok védelmét, valamint azok munkatársainak és a látogatóknak a biztonságát is.
A phenjani nyilatkozatot 90 perccel azután adták ki, hogy Szöul bejelentette: kompenzálja az ipari park bezárása miatt veszteségeket szenvedő vállalatait. A bejelentést széles körben úgy értelmezték, hogy Dél-Korea végleg beszünteti a keszongi együttműködést.
Ju Kil Dzse dél-koreai országegyesítési miniszter a tárgyalások folytatására vonatkozó észak-koreai felhívással kapcsolatban elmondta: többszöri megkeresésükre egészen ma reggelig nem érkezett válasz az északi vezetés részéről. Fogytán volt a türelmük, így utolsó, július 28-i ajánlatukban azt követelték Phenjantól, hogy fogadja el azokat a biztosítékokat, amelyek meggátolhatnak egy újabb egyoldalú leállást.
Egy névtelenséget kérő minisztériumi tisztségviselő elmondta, hogy először részletesen elemezniük kell az északi ajánlatot, mielőtt válaszolnának rá. Hozzátette, hogy Phenjan már azelőtt felvette velük a kapcsolatot a két Korea határán fekvő Panmindzson városán keresztüli kommunikációs csatornán, mielőtt ez a hír megjelent volna az északi hírügynökségnél.
Bennfentesek szerint az északi bizottság közleménye nem hibáztatja Szöult a tárgyalások megfenekléséért, de az ajánlatuk nem tartalmaz elegendő biztosítékot ahhoz, hogy megfeleljen a déli szomszéd követeléseinek.
A két Korea határa közelében fekvő ipari park működése április 8-án állt le. A Dél-Korea és az Egyesült Államok elleni háborús fenyegetéseinek alátámasztására Phenjan visszahívta a több mint 120 dél-koreai vállalat által foglalkoztatott 53 ezer munkását, és egyoldalúan az ipari park azonnali bezárása mellett döntött. Nem sokkal később Szöul is hazarendelte szakembereit az észak-koreai területről. A különleges gazdasági övezet addig a két Korea közötti együttműködés fontos szimbóluma volt.
A két ország közötti kereskedelemben legnagyobb részt vállaló iparvidék működéséből Észak-Korea évente mintegy kétmilliárd dolláros bevételre tett szert, ami a nehéz gazdasági helyzettel küszködő rezsim számára elsődleges fontosságú devizaforrás.