2013. augusztus. 04. 10:03 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 04. 10:03 Világ

Kolbászmérgezést okozó baktériumot találtak az új-zélandi tejben

Peking a hétvégén leállította az új-zélandi tejpor importját, miután bebizonyosodott, hogy a világ egyik legnagyobb gyártója, a Fonterra termékében botulizmust, ismertebb nevén kolbászmérgezést okozó baktériumok találhatók - jelentette a helyi média vasárnap.

A cég egyebek közt bébitejpor előállításához használatos alapanyagot, szennyezett tejsavó-koncentrátumot értékesített összesen nyolc felvásárlójának Ausztráliában, Kínában, Malajziában, Vietnamban, Thaiföldön és Szaúd-Arábiában.

Peking az új-zélandi bejelentés nyomán "azonnali intézkedéseket" követelt a gyártóktól, leállíttatta a behozatalt, és visszahívta a szennyeződéssel veszélyeztetett árukat. Hongkongi médiajelentések szerint a különleges közigazgatási övezetbe nem érkezett gyanús termék.

A világ legnagyobb tejtermék-exportáló vállalata közölte, hogy néhány szállítmánya - 40 tonnányi mennyiségben - fertőződött meg az úgynevezett clostridium botulinum baktériummal, amely, ha botulizmust idéz elő, az izmokra van káros hatással, súlyosabb esetben pedig légzési elégedetlenséget okozhat. A szennyezett alapanyag csaknem 900 tonna termék előállításához elegendő.

Az értékesített fehérje élelmiszeripari üzemekhez, italgyártókhoz és állati takarmányokat gyártókhoz jutott el. Kínai lapértesülések szerint ezek között három kínai importőr található. Az egyik érintett, a Nutricia nevű vállalt már közölte, hogy nem került a polcokra egyetlen olyan termékük sem, ami szennyezett.

Az új-zélandi kereskedelmi miniszter, Tim Groser vasárnap úgy nyilatkozott, hogy véleménye szerint a kínai hatóságok helyesen cselekedtek, amikor általános importstopot hirdettek ki. Úgy tudni, Kína legnagyobb tejszállítójának, a Fronterrának a vezérigazgatója Theo Spierings Európából Pekingbe utazik, hogy tisztázza a helyzetet.

Az új-zélandi vállalat már megállapította, hogy a fertőzésért a waikatói gyáruk szennyezett csővezetékei felelősök, és a problémát már márciusban észlelték, de a baktériumot csak a múlt héten fedezték fel. Becslések szerint a kínai tejporpiac tavaly elérte a 77 milliárd jüant (12,55 milliárd dollár, több mint 2800 milliárd forint), a 10 legkeresettebb márka fele külföldi.

A kínai hatósági felügyelet a piaci versenyt befolyásoló tevékenység, árrögzítés gyanújával a közelmúltban indított vizsgálatot külföldi tejporgyártók, illetve -forgalmazók ellen, aminek következtében a meghatározó gyártók - köztük a Fonterra - csökkentették áraikat.

Az iparági vezetők igyekeznek bizonyítani, hogy technológiájuk, technikai felszereltségük vetekszik a nyugatival, s a hazai termékek minősége semmivel sem gyengébb az importénál, de a vásárlókat erről az újabb és újabb, minőséggel összefüggő hazai botrányok miatt nagyon nehéz meggyőzni.

A legnagyobb hitelvesztést kínai márkák valószínűleg a 2008. évi melaminbotránnal szenvedték el, amikor a szennyezett tápszerektől hat csecsemő meghalt, 294 ezer kisgyermeket pedig különféle betegségek támadtak meg. Az ügyben több tucat ember került bíróság elé, s nem egy súlyos ítélet, köztük halálbüntetés is született.

Hirdetés