Adócsalásért négy év börtönbüntetést kapott Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnök. A harmadfokú bíróság csütörtökön erősítette meg az erről szóló korábbi ítéletet az úgynevezett Mediaset-ügyben, de új ítéletet kell hozni az ügyben, hogy a politikust mennyi időre tiltsák el a közhivatal viselésétől.
Az olasz semmítőszék kedden tárgyalta a Mediaset-pert, amelyben első- és másodfokon Silvio Berlusconi többszörös olasz kormányfőt és milliárdost adócsalásért négy év börtönre ítélték és öt évre eltiltották a közhivataloktól.
A vád szerint a Mediaset televíziós csoport 2001 és 2003 között adócsalást követett el be nem fizetett közvetítési jogdíjakkal, összesen 280 millió eurót keresett feketén a társaság. A volt kormányfő azzal védekezett, hogy ő erről nem tudott, hiszen már a kérdéses időpontban, 2002-2003-ban is miniszterelnök volt, és nem foglalkozott filmes jogdíjakkal.
Berlusconit bűnösnek találták és négy évet kapott, a közügyektől pedig öt évre tiltották el. Megfigyelők ugyanakkor azt mondják, hogy a többszörös volt olasz kormányfőt nem fenyegeti a börtönbevonulás veszélye. A 4 év börtönt egy amnesztiarendelet azonnal egy évre csökkentette ugyanis, a fennmaradó egyet házi őrizetben vagy közmunkával töltheti el. Emellett a 70 év feletti, büntetlen előéletű olaszoknak a törvények értelmében eleve csak akkor kell rács mögé vonulniuk, ha erőszakos bűncselekményt követtek el.
Berlusconi számára így a közhivataltól való eltiltás volt a nagyobb veszély, de ebben az ügyben első fokon kiszabott büntetést a semmitőszék a milánói feljebbviteli bírósághoz utalta, hogy az megállapítsa az eltiltás időtartamát. Arra ugyanis már maga az ügyész is figyelmeztetett az előző ítélet után, hogy hasonló ügyekben 1-3 évig terjedő eltiltást szoktak kiszabni. Az újabb döntéstől függ, hogy Berlusconit eltiltják-e az aktív politizálástól. Mindez azt jelenti, hogy Berlusconit nem fosztják meg szenátusi mandátumától, amíg a másodfokú bíróság nem dönt ismét a közhivataltól való eltiltás időtartamáról. Az sem kizárt, hogy Berlusconi önként lemond mandátumáról.
Az egy év börtönbüntetés hatályba lépése is hónapokba telhet. A szenátus mentelmi jogi bizottsága elé harminc nap múlva kerülhet Berlusconi mandátuma megszüntetésének kérdése. Erről a felsőháznak is szavaznia kell. Ezt követően Silvio Berlusconi - mivel 70 évesnél idősebb és még nem volt büntetve - dönthet arról, hogy egy év házi őrizetet vagy közhasznú munkavégzést választ.
Berlusconi a hétvégén azt nyilatkozta: inkább börtönbe menne, minthogy közhasznú munkát végeztessenek vele, vagy kedvezményes bánásmódot kapjon, és idős kora miatt házi őrizetben tölthesse le büntetését.
Ez az első alkalom Berlusconi bírósági ügyeinek húszéves történetében, hogy a Szabadság Népe (PdL) elnökét harmadfokon is elítélik.
Berlusconi a római rezidenciájának számító Grazioli-palotában a tévén keresztül követte az ítélet bejelentését ügyvédjeivel és idősebb lányával, Marinával. Az ítélet óta a PdL politikusai folyamatosan érkeznek Berlusconi római rezidenciájára. Berlusconi az utóbbi napokban azt hangoztatta, hogy az ítélet nem befolyásolja majd a nagykoalíciós kormány sorsát.
A Grazioli-palota környékét lezárták, és Róma központjában kiemelt biztonsági készültséget vezettek be. Az utcákon a PdL hívei Berlusconit éltetik, hangoztatva, hogy mindvégig kitartanak mellette. Silvio Berlusconi ellenzői pezsgőt bontottak a semmítőszék épülete előtt.
"Az adócsalásért elítélt Berlusconinak azonnal távoznia kell a parlamentből. A Demokrata Párt (PD) nem kormányozhat tovább vele" - hangoztatta Nichi Vendola, a Baloldal Környezet Szabadság (Sel) elnöke. "Szégyen, ha Berlusconi a parlamentben marad" - nyilatkozta Antonio Di Pietro volt ügyész. "Jelentős bírósági ítélet született. A PdL-nek felelősségteljes magatartást kell tanúsítania" - hangoztatta Guglielmo Epifani, a PD-főtitkára. "A bíróság ítéletét tiszteletben kell tartani. Az ország csak egységben tud kilábalni a válságból" - adott ki közleményt Giorgio Napolitano államfő is. A provokatív nyilatkozatairól ismert Beppe Grillo, a Cinque Stelle mozgalom vezetője szerint a Berlusconi-ítélet a berlini fal ledöntéséhez hasonlítható, a volt kormányfő hasonló bénultságban tartotta húsz éven át az olasz politikát, mint a fal Németországot.