2013. július. 26. 19:17 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 26. 20:18 Világ

A halálbüntetés kizárásával csalogatnák haza Snowdent

Nem kínoznák meg, és nem kaphatna halálbüntetést a titkos adatgyűjtést leleplező Edward Snowden, amennyiben hazatér az Egyesült Államokba - legalábbis ezt ígéri az amerikai szakminiszter. Szerinte az informatikus ezek után már nem hivatkozhat arra, hogy veszélyben az élete, és jogosult a menekültstátuszra.

Az amerikai igazságügyi miniszter levélben közölte orosz kollégájával, hogy nem fognak halálbüntetést kérni Edward Snowdenre, a titkos adatgyűjtés leleplezőjére. A pénteken nyilvánosságra került levélben Eric Holder azt írta Alekszandr Konovalovnak: a vádak nem olyanok, hogy halálbüntetéshez vezessenek, s még akkor sem fogják ezt a büntetést kérni, ha újabb vádakat emelnek az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársa ellen.

Holder azt is megígérte, hogy nem alkalmaznak kényszervallatást. "A kínzás törvényellenes az Egyesült Államokban" - írta, cáfolván Snowdent, aki azzal érvelve tagadta meg a hazatérést, hogy halálbüntetés és kínzás fenyegeti. A miniszter, egyben főügyész azt a sajtóban megjelent érvet is cáfolta, hogy Snowden nem tudja elhagyni a Oroszországot, mert nincs érvényes úti okmánya, s emiatt lépéseket kell tennie státusának legalizálására. "Ez nem pontos... amerikai állampolgárként jogosult egy korlátozott érvényű útlevélre, amely a közvetlen hazatérésre szolgál" - közölte.

Amennyiben visszatér az Egyesült Államokba, haladéktalanul polgári bíróság elé állítják, és megkap minden védelmet, amit az amerikai jogrendszer a vádlottaknak biztosít. Kihallgatni csak az ő beleegyezésével fogják, és jelen lehet az ügyvédje is - ígérte Eric Holder, aki reméli, hogy így már nem megalapozott Snowden állítása, miszerint őt menekültként kell kezelni és ideiglenes vagy állandó menedékjogot kell adni neki.

Mihail Fedotov, a Kreml emberjogi tanácsának vezetője csütörtökön jelentette ki egy interjúban, hogy többek közt azért nem adják ki Snowdent, mert az Egyesült Államokban van halálbüntetés. Oroszország arra is hivatkozik, hogy a nemzetközi konvenciók tiltják az ideiglenes menedéket kérők kiadatását, és egyébként sem létezik kétoldalú kiadatási egyezmény a felek között.

Az informatikust kormánytulajdon ellopásával, nemzetvédelmi információk felhatalmazás nélküli közlésével, és azzal vádolják, hogy előre megfontoltan átadott titkos hírszerzési információt arra fel nem hatalmazott személyeknek. Az ügy minden részletét megismerheti itt.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.