2013. július. 24. 14:45 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 24. 14:43 Világ

Megtámadták a melegfelvonulás résztvevőit Montenegróban

Több tucatnyi szélsőséges támadt rá szerdán Montenegróban az ország első melegfelvonulásának résztvevőire, de a rendőrség fellépésének köszönhetően végül meg tudták tartani a rendezvényt.

A rendbontók - túlnyomórészt helyi futballklubok szurkolói - "Gyilkold meg a melegeket!" felkiáltással kövekkel, palackokkal és más tárgyakkal dobálták meg az Adriai-tenger partján fekvő Budva városának sétányán gyülekező mintegy 50 meleg aktivistát és támogatóikat, valamint az eseményt biztosító rendőröket. A rendőrségnek sikerült elszigetelnie a támadókat és a felvonulás a tervek szerint lezajlott.

Aleksandar Zekovic, a rendezvény egyik szervezője a történtekre reagálva azt mondta: "sajnos Montenegró az átmenet húsz éve alatt nem érett meg eléggé ahhoz, hogy a különbségeket tolerálja".

A rendbontásra számítani lehetett, kedden ugyanis - közvetlenül a felvonulás bejelentése után - fenyegetésképp az ország legjelentősebb melegszervezetét vezető Zlatko Cimbaljevic haláláról szóló hirdetésekkel plakátolták ki a 13 ezer lelkes várost. A fiatal férfi évekkel ezelőtt Montenegróban az elsők között vallotta meg nyíltan homoszexualitását, ami után szülővárosa, Niksic elhagyására kényszerült és Podgoricába költözött át. Az ország első melegfelvonulását kísérő rendbontások "valódi képet" festenek Montenegróról - nyilatkozott Cimbaljevic a szerdai esemény befejezését követően. 

A felvonulás miatt nemtetszésüket fejezték ki a helyi lakosok is: a parádé ellenzői csak a keddi napon 1500 tiltakozó aláírást gyűjtöttek össze. A kormány kedden kiadott közleményében a melegfelvonulással összefüggésben hangsúlyozta: az esemény azt az üzenetet közvetíti, hogy Montenegróban olyan társadalom él, amely az emberi jogokat tiszteletben tartja.  

A 600 ezer lakosú balkáni országban közismerten a hagyományos értékeket helyezik előtérbe.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.