Nem oszlatta fel magát a cseh parlament
Nem szavazta meg az önfeloszlatást a cseh parlament alsóháza, ami az előre hozott képviselőházi választás előfeltétele lett volna.
A 200 tagú képviselőház szerdai rendkívüli ülésén mindössze 96 honatya támogatta a Cseh Szociáldemokrata Párt határozati tervezetét, hogy javasolják az köztársasági elnöknek a testület feloszlatását. A javaslat elfogadásához a képviselők háromötödének támogatására, tehát 120 voksra lett volna szükség.
A baloldal szerint a képviselőház feloszlatása és az előre hozott választás kiírása lenne a belpolitikai válság legtisztább megoldása. Bohuslav Sobotka szociáldemokrata pártelnök vitaindítójában ezt az álláspontot indokolva hangsúlyozta, hogy az előre hozott választás nem a képviselők, nem a politikai pártok, hanem elsősorban az állampolgárok érdeke. Felmérések szerint a lakosság mintegy kétharmada támogatja az előre hozott voksolást. Emellett érvelt Vít Bárta, a Közügyek elnöke, valamint Vojtech Filip, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának elnöke is.
Miroslav Kalousek, a TOP 09 párt alelnöke szerint nincs szükség új választásra, mert a volt jobbközép kormánykoalíciónak a 200 tagú képviselőházban 101 támogatója van. Beszédében élesen bírálta Milos Zeman államfőt, s azt állította, hogy az elnök a maga kezében szeretné összpontosítani a hatalmat. Elfogadhatatlannak, a demokrácia megsértésének nevezte, hogy az államfő a kormányválságra válaszul szakértői kormányt nevezett ki. Kalousek az új kormány tagjait ironikusan Zeman "kísérleti nyulainak" nevezte. Úgy vélekedett, hogy a parlamentnek választ kell adnia Zemannak az elnöki hatalom megerősítését célzó kísérleteire.
A szociáldemokratáknak és a kommunistáknak azért lenne jó az előre hozott választás, mert jelenleg nagyon magas a népszerűségük. A jobboldali pártok népszerűsége alacsony, nekik a választás nem érdekük.
A prágai sajtó úgy vélte: a döntést nagy mértékben befolyásolta az is, hogy a jobboldali pártok képviselőinek többsége egy újabb választás esetén már nem jutna mandátumhoz, ezért a honatyáknak nem érdekük mostani mandátumuk - és a vele járó biztos magas jövedelmek - egy évvel való megkurtítása.
Ha a képviselőház feloszlatta volna önmagát, a hatályos törvények szerint két hónapon belül új választásokat kellett volna tartani. Miután erre nem került sor, a képviselőház folytatja munkáját és várhatóan augusztus 8-án bizalmi szavazásra kerül sor a Jirí Rusnok vezette kormányról. Rusnok szerdán megkezdte tárgyalásait a parlamenti pártokkal kormányának támogatásáról. Elsőként a kommunista párt vezetőivel találkozott.
"Megegyeztünk, hogy a miniszterelnök képviselőházi frakciónk következő ülésén ismerteti kormányának legfőbb téziseit" - mondta Pavel Kovácik frakcióvezető a találkozó után újságíróknak. Hozzátette: a kommunisták ennek alapján döntenek arról, támogatni tudják-e a Rusnok-kormányt.
Csehországban azután alakult ki belpolitikai válság, hogy Petr Necas miniszterelnök kabinetfőnökének, Jana Nagyovának a korrupciós botránya miatt júniusban lemondásra kényszerült, ami egyben a kormány lemondását is jelentette. Milos Zeman államfő a múlt héten Jirí Rusnokkal az élen hivatalnoki kormányt nevezett ki, amelyet azonban egyelőre egyetlen parlamenti párt sem támogat.