2013. július. 15. 17:52 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 15. 17:49 Világ

Nem enged a reformokból a spanyol kormányfő

A spanyol miniszterelnök visszautasította hétfőn a lemondását követelő követeléseket, és leszögezte: kitölti 2017-ig szóló mandátumát, és végrehajtja a tervezett kormányzati reformokat.

Mariano Rajoyt korrupcióval gyanúsítják, mert pártjának volt pénztárnoka azt állítja, hogy mintegy húsz éven keresztül titokban 5-15 ezer euróval egészítette ki - az adóhivatal megkerülésével - számos konzervatív képviselő, köztisztviselő és más funkcionárius fizetését, mégpedig magáncégektől származó bevételekből. 

Az El Mundo spanyol napilap vasárnap olyan SMS-üzeneteket tett közzé, amelyeket állítólag Rajoy és a kormányzó Néppárt volt pénztárnoka, Luis Bárcenas váltott egymással. Ezekből az ellenzék szerint kiviláglik, hogy a kormányfő tudott a dologról, annak maga is haszonélvezője volt, és cinkos módon összejátszott a volt pénztárnokkal, aki június vége óta vizsgálati fogságban van. Hétfőn Bárcenas zárt ajtók mögött három órán át vallott az ügyről a bíróságon.

Rajoy a lengyel miniszterelnök, Donal Tusk látogatása alkalmából tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a jogállam "nem enged a zsarolásnak", és ő "megvédi a politikai stabilitást, és kitölti a spanyol szavazóktól kapott mandátumát".

Az ellenzéki szocialista párt (PSOE) szerint a Néppártnak többsége van ugyan a parlamentben, de elvesztette erkölcsi tekintélyét. Az összes többi párttal együttműködve azon leszünk, hogy a miniszterelnök lemondjon - közölte Elena Valenciano főtitkár-helyettes.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.