Edward Snowden, az amerikai hírszerzés titkos adatgyűjtéséről információkat kiszivárogtató, az Egyesült Államok által hazaárulással vádolt informatikus bejelentette pénteken a moszkvai Seremetyjevo nemzetközi repülőtéren, hogy politikai menedékjogot kér Oroszországtól. Snowden egyelőre csak ott van biztonságban, de idővel Dél-Amerikába akarna utazni.
Edwars Snowden a Human Rights Watch, az Amnesty International és a Transparency International képviselőivel találkozott a moszkvai Seremetyjevo repülőtéren, ahol már egy hónapja tartózkodik. A komoly biztonsági intézkedések közepette, de a sajtótól elzárt tranzitzónában rendezett találkozón részt vett Vlagyimir Lukin, az orosz törvényhozás mellett működő emberi jogi biztos, aki szerint a moszkvai repülőtéren 19. napja dokumentumok nélkül tartózkodó informatikus gyakorlatilag menekültként kezelendő.
Tanja Loksina a Human Rights Watchtól azt mondta, Snowden Venezuelától, Oroszországtól, Bolíviától, Nicaraguától és Ecuadortól kapott ajánlatokat, és ezeket megköszöni, Venezuela hivatalosan is meghívta őt.
Snowden a New York Times helyszínen lévő újságírója szerint azt mondta, segítséget kér ahhoz, hogy Dél-Amerikába utazhasson, de mivel egyelőre nincs rá lehetősége, hogy szabadon Venezuelába utazzon, ezért egyelőre Oroszországban szeretne maradni és utazgatni, egyelőre ugyanis ott van egyedül biztonságban. Snowden ezért Oroszországnak benyújt egy hivatalos menedékkérelmet a mai napon.
"Abban a helyzetben vagyok, hogy csak Oroszország ajánlatát tudom elfogadni, mert nem tudok elutazni" - mondta Snowden, aki arra kérte a nemzetközi szervezeteket, hogy olyan petícióval forduljanak az Egyesült Államokhoz és az Európai Unióhoz, hogy ebbe ne avatkozzanak bele.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban azt mondta, Snowden akkor maradhat Oroszországban, ha felhagy azzal, hogy "kárt okoz" Amerikai érdekeinek. Snowden ezzel kapcsolatban azt mondta, nem tesz és nem is tervez olyasmit, ami kárt okozna az Egyesült Államoknak. "Szeretném, ha az USA sikeres lenne" - mondta.
Tanja Loksina az orosz televíziónak nyilatkozva azt mondta, Snowden szerint nincs is mivel felhagynia, mert szerinte nem okozott kárt az Egyesült Államoknak.
A szivárogtató informatikus egyébként a Human Rights Watch aktivistájának tolmácsolása szerint biztonságban érzi magát a repülőtéren, de tudja, hogy nem maradhat ott örökké.
A WikiLeaks közölte, pénteken kora este nyilvánosságra hozzák Snowden nyilatkozatát, amit az emberi jogi szervezeteknek küld.