2013. július. 10. 13:23 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 10. 13:20 Világ

Lecsitították Indonéziában a hangszórókat recsegtető müezzineket

Indonéziában, a világ legnépesebb muzulmán országában arra kérték a mecsetek müezzinjeit a ramadán első napján, hogy fogják vissza hangerejüket.

Mint minden évben a böjti hónap idején, idén is hangszórót nem kímélve verseng egymással a körülbelül 800 ezer mecset müezzinje. A napi öt imán túl szinte szünet nélkül recsegtetik az egymásra helyezett hangszórókat a folyamatos Korán-idézetekkel.

A hangerő fülész szakorvosok szerint eléri az egészségre káros szintet. Ezt szeretné elkerülni a világ negyedik legnépesebb országa mecsetjeit tömörítő Indonéz Mecset Tanács.

"Ramadán idején a mecsetek egyre hangosabbak. Meg kell tehát kérnünk őket, korlátozzák a hangszórók használatát" – mondta a szervezet helyettes vezetője, Masdar Masudi.

"Nagyon fontos, hogy a muzulmánok nyugodt légkörben, ünnepélyesen tehessenek eleget vallási kötelezettségeiknek a szent hónap alatt" – tette hozzá.

Az imára szólítást bírálni szigorú tabunak számít Indonéziába, eddig csak külföldiek vállalkoztak erre, a saját kárukra.

Három éve a kelet-indonéziai Lombok szigetén élő egyik amerikai engedte szabadon egy mecset elleni haragját, és kitépte a hangszórókábelt. Istenkáromlásért öt hónapi börtönre ítélték.

Mostanában azonban már nem csak a külföldiek bírálnak. Tavaly egy hetvenes éveiben járó muzulmán merészelte bepanaszolni a szomszédjában lévő túlbuzgó mecsetet. Miután többször is megfenyegették, visszavonta ugyan a panaszt, de a mecset is csökkentette a hangerőt.

2012 áprilisában nagy meglepetésre Boediono indonéz alelnök szólította fel önmérsékletre a mecseteket.

"Az első ima messziről szóló lágy hangja több visszhangra lel, és mélyebben megérinti a szíveket, mint a fülekbe recsegő harsány kiáltások" – fogalmazott.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.