2013. július. 09. 14:56 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 09. 14:33 Világ

Levelet írtak a francia elnöknek a Szíriában eltűnt újságírók kollégái

Harminc francia szerkesztőség közös levelet írt Francois Hollande francia államfőnek a Szíriában egy hónappal ezelőtt eltűnt két újságíró ügyében – közölte kedden az őket foglalkoztató Europe 1 kereskedelmi rádió.

Az államfőnek írt üzenetet aláírta egyebek mellett az AFP hírügynökség, a Le Monde, a Libération és a Le Figaro napilap, a France 2 közszolgálati és a TF1 legnézettebb kereskedelmi televízió, továbbá a BFM hírtelevízió, a France Info hírrádió, az RTL kereskedelmi rádió, valamint több regionális napilap szerkesztősége. Az aláírók hangsúlyozzák: "mindannyian nagyon nagy figyelemmel várják kollégáik kiszabadítását".

A két újságíró, Didier Francois, az Europe 1 haditudósítója és Edouard Elias, a rádió által kiküldött független fotóriporter június 7-én tűnt el Szíriában, az Aleppó felé vezető úton.

A köztársasági elnök hétfőn fogadta az eltűnt újságírók hozzátartozóit, az őket támogató egyesület pedig kedden délután tart nagygyűlést az Europe 1 székháza előtt.

A szerkesztőségek június 28-i levelükben arra hívták fel az államfő figyelmét, hogy az újságírók fogva tartása Szíriában "teljesen törvénytelen" és "sérti a nemzetközi jogot, valamint a tájékoztatási szabadságot". A köztársasági elnök már válaszolt a levélre, s arról a biztosította az aláírókat, hogy "valamennyi állami szerv elkötelezte magát az újságírók eltűnése körülményeinek felderítésére, valamint szabadon engedésük elérésére".

A francia újságírók előtt más külföldi riporterek is eltűntek Szíriában.

A 39 éves James Foley amerikai haditudósítót, az AFP munkatársát tavaly novemberben rabolták el az ország északi részén, Domenico Quirico, a La Stampa olasz lap újságírója pedig április 9-én tűnt el Szíriában. A rezsim elleni két évvel ezelőtti békés tüntetésekből kibontakozó szíriai fegyveres polgárháborúban a Riporterek Határok Nélkül jogvédő szervezet adatai szerint 24 újságíró halt meg. Többségük szíriai, de van köztük négy francia, egy amerikai, egy japán és egy iraki is.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.