2013. július. 09. 17:38 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 09. 18:07 Világ

Obama a teljes afganisztáni kivonulást fontolgatja

Barack Obama amerikai elnök komolyan mérlegeli az afganisztáni amerikai csapatkivonás felgyorsítását, valamint azt, hogy 2014 után egyáltalán ne maradjanak amerikai egységek a közép-ázsiai országban - közölte kedden egyesült államokbeli és európai forrásokra hivatkozva az amerikai média.

Obama a The New York Times szerint azért vette fontolóra a zérómegoldást, mert megromlott a kapcsolata Hamid Karzai afgán elnökkel, aki felfüggesztette a tárgyalásokat a hosszú távú kétoldalú biztonsági megállapodásról. Ez utóbbi az amerikai csapatok afganisztáni állomásoztatásának jogalapjául szolgálna. Karzai így reagált arra, hogy az Egyesült Államok júniusban Katarban tárgyalásokba kívánt bocsátkozni a tálibok képviselőivel.

Washington elkötelezte magát, hogy 2014 végéig befejezi afganisztáni katonai szerepvállalását, de azt tervezte, hogy egy kisebb létszámú kontingenst hátrahagy a kivonulás után.

Egy, a CNN-nek nyilatkozó kormányzati képviselő rámutatott, hogy a zérómegoldás eredetileg is ott szerepelt a lehetséges forgatókönyvek között és a legújabb fejlemények csak megerősítették, hogy Washington emellett dönthet.

Ha az Egyesült Államok a teljes csapatkivonást választja, akkor az afganisztáni végjáték az irakihoz lesz majd hasonlatos. Bagdad megtagadta ugyanis, hogy a háború hivatalosan meghirdetett vége utáni időkre is meghosszabbítsa az amerikai katonák jogi immunitását.

Karzai korábban úgy nyilatkozott, szeretné, ha az amerikai csapatok a NATO-misszió befejeződése után is maradnának, de élesen bírálta azok fellépését, főleg a polgári áldozatok miatt.

A The New York Times úgy értesült, hogy Obama és Karzai legutóbbi, a feszültségek enyhítését célzó telefonbeszélgetése balul sült el, mert az afgán elnök azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy különbékére törekszik a tálibokkal és pakisztáni támogatóikkal és cserben akarja hagyni Kabult.

Hirdetés
hvg360 Bedő Iván 2025. január. 14. 12:00

Kialakulhat-e mellrák napi egy pohár szeszes italtól?

Igaz, hogy legálisak, de a szeszes italok veszélyesebbek, mint jó néhány tiltott drog. Hogyan járul hozzá az etanol a rákos sejtek elburjánzásához, és milyen szerveknél járul hozzá leginkább a daganatos betegségek kialakulásához? És vajon sikerülhet-e az alkoholtól úgy elriasztani az embereket, mint a dohányzástól?