Brazília is aggódik a titkos adatgyűjtések miatt
Brazília külügyminisztere aggodalmát fejezte ki helyi idő szerint vasárnap egy lapjelentés miatt, amely szerint az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) brazilok millióinak telefonbeszélgetéseiről és elektronikus leveleiről gyűjtött adatokat.
Az O Globo című brazil napilap vasárnapi számában az amerikai titkos adatgyűjtést felfedő Edward Snowdenre, az NSA volt szerződéses alkalmazottjára hivatkozva azt írta, hogy az amerikai földrészen az Egyesült Államok után Brazíliában a legkiterjedtebb a megfigyelés.
Az O Globo szerint Kína, Oroszország, Irán és Pakisztán mellett Brazília is elsődlegesen fontos ország volt az NSA titkos adatgyűjtésében. Tíz év alatt az NSA 2,3 millió telefonbeszélgetésről és üzenetről gyűjtött adatokat, hogy számítógépes elemzéssel kiszűrjék a gyanús tevékenységekre utaló jeleket – írta a lap. Egyes brazil távközlési cégekhez amerikai partnerszervezeteiken keresztül jutottak el az újság szerint, amely a cégeket nem nevezte meg.
Az O Globo cikkének egyik társszerzője Gleen Greenwald, a Guardian című brit napilap Rio de Janeiróban élő munkatársa, aki elsőként számolt be a Snowden által kiszivárogtatott titkos dokumentumokról. Snowden azután, hogy átadta az információkat Greenwaldnak, Hongkongba menekült, és utoljára a moszkvai Seremetyjevo repülőtér tranzit várójában látták.
A brazil külügyminiszter közölte: kormánya magyarázatot kért az Egyesült Államok brazíliai nagykövetségétől és a washingtoni brazil nagykövetség révén. Antonio Patriota bejelentette azt is, hogy az ENSZ-hez fordul, kérve, hogy a világszervezet hozzon intézkedéseket az internetfelhasználók magánélethez való jogai és valamennyi ország szuverenitásának védelmére.
Dean Chaves, az Egyesült Államok brazíliavárosi nagykövetségének szóvivője kijelentette, hogy a diplomaták nem kommentálják az ügyet. Az amerikai nemzeti hírszerzési igazgató hivatala közleményben tudatta, hogy "az amerikai kormányzat diplomáciai úton fog válaszolni valamennyi amerikai partnerének és szövetségesének", és "addig nem kívánják kommentálni nyilvánosan a szóban forgó állítólagos hírszerző tevékenységet".