Világ hvg.hu 2013. július. 04. 18:53

Elfeledtette az örömmámor a katonai puccsot

Egyelőre békésen, sok helyen kitörő örömmel fogadták a hadsereg kormánybuktatását Egyiptomban, pénteken azonban lehetnek még összecsapások, mert az eltávolított elnök, Mohamed Murszi hívei újabb tüntetésre készülnek – mondták a hvg.hu-nak Egyiptomban élő magyarok. A kint élők környezetében a többség örül a puccsnak, mert sokan már visszasírták Mubárak diktatúráját, annyira elégedetlenek voltak a Murszi-kormány munkájával.

A többség örül Mohamed Murszi egyiptomi elnök megbuktatásának és optimista a jövővel kapcsolatban, Kairóban egyelőre békés a hangulat, bár Murszi hívei még mindig gyülekeznek – mondták a hvg.hu-nak Egyiptomban élő magyarok. Szerintük a többség demokráciát szeretne, bár leginkább az elviselhetetlenné váló életfeltételek, a növekvő szegénység, a romló közbiztonság miatt mentek az utcára.

Csütörtök hajnalban az egyiptomi hadsereg erővel távolította el Mohamed Murszi elnököt, miután lejárt a kormánynak adott, az elvileg az ellenzékkel való megegyezést sürgető, gyakorlatilag az elnök lemondását követelő ultimátuma. Az államcsíny előtt a nagyvárosokban több millióan követelték Murszi lemondását, az erről szóló petíciót állítólag több mint húszmillióan aláírták, de közben az elnök is az utcára hívta a híveit, akik jelenleg is tüntetnek. A 2011-ben, a Hoszni Mubarak-féle diktatúra bukása utáni első szabad választáson hatalomra jutott Murszi, a mérsékelt iszlamista Muszlim Testvériség vezetőjének kormánya az elmúlt hónapokban jelentős tömegeket fordított maga ellen, miután képtelen volt megbirkózni az országot sújtó gazdasági válsággal, a súlyos üzemanyaghiánnyal és az akadozó energiaellátással.

Az alkotmány felfüggesztésén kívül a hadsereg nem vezetett be komoly korlátozó intézkedéseket, mint kijárási tilalmat, és igyekeznek elkerülni azt a látszatot, hogy a hadsereg át akarja venni az ország irányítását. Egyiptom budapesti nagykövete szerint még csak nem is katonai puccs történt, hanem "alkotmányos keretek között, a nép akaratának megfelelően váltották le Mohamed Murszi elnököt."

Konzulátus: ne menjenek a tüntetések közelébe

Az elnököt jelenleg őrizet alatt tartják, az alkotmányt felfüggesztették, és ideiglenesen Adli Manszúr, az alkotmánybíróság vezetőjét nevezték ki elnöknek, de a hatalmat most lényegében a hadsereg gyakorolja. Az elnök megbuktatását reggel Abdel-Fattah esz-Szíszi tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke jelentette be, aki egyben ígéretet tett a hatalom mihamarabbi átadására és a demokratikus választások kiírására. Eközben kormánytagok mellett őrizet alá vették az eddig kormányzó Muszlim Testvériség több tagját, megszüntették a Testvériség-párti tévécsatornák adását, és körözést adtak ki számos közismert párttag ellen. Murszi és az eddig őrizetbe vett politikusok ügyében egy, az elmúlt napok tüntetéseit szervező fiatalokat is magába foglaló bizottság vizsgálódik, a letartóztatottak ellen valószínűleg erőszakra való felbujtás és idegen fegyveres erő behívása miatt emelnek majd vádat, ugyanis sokan úgy tudják, a kormány a palesztin Hamász fegyvereseit is behívta és bevetette a tüntetők ellen.

Az Egyiptomi Konzuli szolgálat, még június 28-án saját honlapján egy tájékoztatást közölt, amelyben felhívják a figyelmet az elkövetkező időszakban várható tömegmegmozdulások veszélyeire. Mint írják: „tüntetésekkel nem csak Kairóban, hanem az ország más területein is számolni kell, amelyek erőszakos cselekményekbe csaphatnak át. Továbbá a konzulátus felkéri az utazókat, hogy biztonságuk érdekében kerüljék a tömegmegmozdulásokat és ezek környékét is, ha ilyennel mégis találkoznak, azonnal hagyják el a helyszínt. Valamint ne készítsenek fényképet se a tüntetőkről, se a rendvédelmi szervek tagjairól, még mobiltelefonnal sem. Kiemelik, hogy folyamatosan kövessék nyomon az eseményekről tudósító híradásokat!”

Sok egyiptomi polgárháborútól tartott, ahhoz képest idilli a hangulat
AFP / Khaled Desouki

Ezek mellett azt tanácsolják az utazóknak, hogy körültekintően válasszák ki szálláshelyüket, lehetőleg kerüljék a belvárost, a Tahrír tér környékét, valamint a Heliopolis városrészben található elnöki palotát, és az attól távolabbi kerületekben (pl. Zamalek-sziget, Kairói Nemzetközi Repülőtér közvetlen környéke) foglaljanak szállást. Katonai és rendőri szervekről, objektumokról, tüntetésekről stb. ne készítsenek fényképet.

Muszlim és keresztény egyaránt változást szeretne

Az általunk megkérdezett, Egyiptomban élő magyarok elmondása szerint az ország több részén tüntettek a napokban, és várták, hogy az elnököt eltávolítsák pozíciójáról, például a Kairótól mintegy 400 kilométerre fekvő, negyedmilliós tengerparti városban, Hurghadában is folyamatos, több tízezres megmozdulások voltak a héten. „Óriási örömünnep volt szerdán, amikor kiderült, végre megbuktatták Murszit. A városban lakók közül sokan az utcára vonultak, zászlókat lengettek és énekeltek egész éjjel. Bárkivel beszéltem, akár muszlimról vagy keresztényről legyen szó, mindenki változást szeretne, és támogatta az elnök leváltását” – mondta Ghoneim Mária, a Kartago Tours, Hurghadában élő idegenvezetője a hvg.hu-nak.

Az idegenvezető azt is elmondta, hogy nem utazik kevesebb turista Egyiptomba sem a 2011-es, sem a napokban zajló megmozdulások óta. „Az elmúlt három napban ugyan törölnünk kellett a kairói túráinkat, azonban a következő napokban már folytatódik a városnézés a fővárosban is. Évek óta változatlan az ideutazók érdeklődése – a lázongásoktól nem mentes Kairó és Luxor is népszerű célpont” – teszi hozzá.

„Az emberek nagy része most örömmámorban úszik, kevesen gondoltak bele, hogy tulajdonképpen egy katonai puccs történt” – mondta a Kairóban élő Berzsák Rozália, a DispoAmecor magyar–egyiptomi gyógyászati eszközöket gyártó cég munkatársa, aki már több mit 20 éve él Egyiptomban. „Az elmúlt két hétben igazi világvége-hangulat volt, mindenki felfordulásra számított, olyan felvásárlási láz alakult ki, mintha mindenki háborúra készülne. Keveseket lepett meg a hadsereg beavatkozása” – mondta.

Áram- és benzinhiányba bukott bele

Szerinte Murszi bukását alapvetően nem ideológiai okok váltották ki, inkább az, hogy az átlagembernek elege lett abból, hogy gyakorlatilag nem működik az ország. „Az elmúlt hónapokban már mindennaposak voltak az órákig tartó áramkimaradások, és az üzemanyaghiány miatt szinte megbénult az ország: a benzinkutak előtt kilométeres sorok álltak, még a tömegközlekedés is leállt, mert nem jutott már arra sem üzemanyag. Sokan úgy gondolták, a kormány szándékosan intézte így, hogy az emberek ne tudjanak kijutni a tüntetésekre, de ez persze csak olaj volt a tűzre.”

http://hvg.hu/nagyitas/20130703_Egyiptomi_puccs_nagyitas
AFP / Khaled Desouki

Berzsák Rozália szerint a hatalomátvétel óta viszonylag békés a hangulat Kairóban, a legtöbben ünnepelnek, petárdáznak, mindenhol katonákat látni, akik felügyelnek a rendre. A Murszi-pártiak tüntetése még mindig tart, de egyelőre ott sem történt atrocitás, bár az elnök leváltását nagyon rosszul viselték, többen sírva fakadtak, amikor bejelentették a hírt. „Holnap fog igazából eldőlni, hogy vér nélküli lesz-e a hatalomátvétel, a péntek hagyományosan a nagy tüntetések napja, ezért aznap számítani lehet tömeges demonstrációkra.”

A jövővel kapcsolatban szerinte a kairóiak nagy része optimista, szabad választásokat remélnek, polgári reformokat azonban kevesen akarnak. „Egyiptom alapvetően vallásos ország, a szekularizáció egyelőre nem merül fel. Abban viszont mindenki bízik, hogy a hadsereg át fogja adni a hatalmat, de sokan azt mondják, hogy a Muszlim Testvérek eddigi kormányzásánál még a katonák is jobbak lennének” – mondta.

Megkönnyebbültek, hogy a hadsereg nem állt Murszi mellé

„Szimpatikus volt az új elnök beszéde, nem úgy tűnik, hogy a sereg meg akarja tartani a hatalmat. Bízunk benne, hogy javulni fognak az életkörülmények” – mondta Kovács Andrea, aki hét éve hol Magyarországon, hol Egyiptomban él, miután az észak-afrikai országban házasodott meg. „Az átlagember leginkább a benzinhiány és az állandó áramkimaradások miatt fordult szembe Murszi kormányával, ezek mellett súlyosan emelkedtek az árak, a közbiztonság pedig már a 2011-es forradalom óta nagyon rossz volt, hiszen a rendőrség a forradalom után elvesztette a tekintélyét. A Mubárak-korszak sem volt jó, de Murszi alatt még rosszabb volt, sokan vannak, akiknek már hiányzik."

Mint mondta, Mubárak alatt sem volt jó élni, de Murszi kormánya nála is sokkal rosszabbul teljesített, sokan voltak, akik már nosztalgiával tekintettek vissza a megdöntött diktatúrára. Az elégedetlenség ellenére szerinte „a legtöbb embert váratlanul érte a puccs, sokan nem voltak benne biztosak, hogy a katonaság a tüntetők mellé áll, vagy Murszit támogatja. „Megkönnyebbülés volt az emberek számára, amikor a katonaság az ellenzék oldalára állt” – mondta.

Andrea szintén békés hangulatról számolt be, főleg ünneplő emberekkel találkozni az utcán, akikhez pár helyen a katonák is csatlakoztak. A legtöbb katona persze a Murszi-pártiak tüntetését (ami szinte a háza szomszédságában van) biztosítja, amelyet „szinte teljesen bekerítettek”. „A tüntetők most toboroznak, és újabb tüntetéseket ígérnek, de egyelőre békésen tűrik a vereséget. A Murszi-pártiak nagy része egyébként nem kairói, más városokból szállították őket Kairóba. Az ő hívei egyébként főleg a vallásos, szegényebb és tanulatlanabb, ezáltal könnyen befolyásolhatóbb rétegekből kerülnek ki, akik között minden korcsoport képviseltette magát a tüntetéseken” – mondta.

A jövővel kapcsolatban Andrea szerint az emberek többsége optimista, és fellélegeztek, hogy viszonylag békésen ért véget a hatalomátváltás, sokan tartottak attól, hogy Murszi hívei fegyvert kapnak majd és ellenállnak. Szerinte az emberek nagy része leginkább demokratikus rendszert szeretne, és bízik benne, hogy egy ilyen fordulat valósul majd meg.

Hirdetés