Különleges űrtávcső kutatja a mágneses viharok titkát
Sikeresen bocsátott fel péntek hajnalban a NASA egy űrtávcsövet, amely a Nap légkörének alsó rétegét tanulmányozza. Itt keletkeznek a Földet rendszeresen érintő napszelek és sugárzások.
Az IRIS nevű berendezést az Orbital Sciences amerikai cég Pegasus XL típusú rakétával indította a világűrbe egy Lockheed L-1011 repülőgép fedélzetéről, amely a kaliforniai Vandenberg katonai támaszpontról szállt fel az indítás előtt egy órával.
A háromfokozatú rakétát a tervezettnek megfelelően közép-európai idő szerint 4 óra 27 perckor indították a kaliforniai partoktól nagyjából 150 kilométernyire, a Csendes-óceán fölött 12 ezer méter magasan.
A 182 millió dolláros programban kifejlesztett IRIS űrteleszkópot tíz perccel később, 643 kilométerrel a Föld felett állították Nap körüli pályára, és kibontották a napelemeit.
Az ibolyántúli űrtávcső néhány másodperces szünetekkel képes nagyfelbontású képeket készíteni a Nap légkörének a felszín és a korona között lévő, eddig alig ismert rétegéről.
A kétéves program célja, hogy jobban megértsük, hogyan keletkeznek ebben a titokzatos övezetben a mágneses részecskékkel teli napszelek. Segítségével pontosabban lehet majd előre jelezni a Föld felé tartó, a távközlés és az elektromos hálózat működését megzavaró mágneses viharok időpontját.
A Napnak ez a rétege bocsátja ki azokat az ibolyántúli sugarakat is, amelyek befolyásolják a Föld alsó légkörét és éghajlatát.
A mérnökök körülbelül egy hónapon át tesztelik az IRIS működését, mielőtt aktiválnák, hogy megkezdje a megfigyeléseket.
Az IRIS-t eredetileg csütörtökön tervezték pályára helyezni, de az indítást 24 órával elhalasztották, mert múlt hét végén meghibásodás történt Kalifornia érintett térségének elektromos hálózatában.