2013. június. 24. 16:04 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 24. 16:02 Világ

Aszadék csak feltételekkel mennének el egy békekonferenciára

A szíriai kormányzat csak akkor hajlandó képviseltetni magát a Genf-2 elnevezésű konferencián, ha azon "valóságos partnerségen" alapuló, széles nemzeti egységkormány megalakításáról, nem pedig a hatalom ellenzéknek való átadásáról lesz szó - jelentette ki hétfőn Damaszkuszban Valíd Moallem szíriai külügyminiszter.

Damaszkuszi sajtóértekezletén a szíriai diplomácia vezetője az ellenzéki erőknek is azt "üzente", hogy fölösleges elmenniük a konferenciára, ha Bassár el-Aszad elnök lemondásában reménykednek. A damaszkuszi kormányzat csak akkor hajlandó elmenni a tanácskozásra, ha azon a "valódi együttműködés" lehetőségeinek, nem pedig a hatalomátadásnak a témáját vitatják meg - mondta. 

Valíd Moallem szerint a Genf-2 konferencia, amelyet az Egyesült Államok és Oroszország közösen hívna össze, de amelynek még nincs időpontja - "jó lehetőséget teremt a politikai rendezés számára". A szíriai külügyminiszter szerint azonban ezzel ellentétes hatást ér el majd a Szíria barátai elnevezésű országcsoport hétvégi dohai találkozóján született döntés. Ennek értelmében Franciaország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Németország, Olaszország, Jordánia, Szaúd-Arábia, Katar, az Egyesült Arab Emírségek, Törökország és Egyiptom sürgősen a szíriai ellenzék rendelkezésére bocsát majd megfelelő mennyiségű "anyagot és felszerelést", elősegítve ezzel az erőviszonyok megváltoztatását (a katonai fölénybe került szíriai kormányzat és a felkelők között). 

Moallem szerint ez lényegében az ellenzék felfegyverzését jelenti. "Kinek a kezébe jutnak majd ezek a fegyverek?" - tette fel a kérdést, emlékeztetve, hogy az an-Nuszra Front az egyik legjelentősebb szíriai ellenzéki szervezet. Ez utóbbit terrorista szervezetnek (sőt az al-Kaida alszervezetének)  tekintik Washingtonban is. A Szíria barátai országcsoport tehát a végén az an-Nuszra Frontot, vagyis a terrorizmust fogja fegyverrel támogatni - hangoztatta a szíriai külügyminiszter. 

Maollem tagadta, hogy a szíriai kormány vegyi fegyvert vetett volna be a harcokban, viszont a lázadókat vádolta azzal, hogy ideggázt használtak Aleppónál.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.