A pénz nem megoldás Szíria-ügyében az EU szerint
Tartós politikai megoldást sürget az Európai Unió Szíriában, amit Brüsszel szerint kizárólag párbeszéd útján lehet elérni, a szervezet pedig legfőbb feladatának azt tekinti, hogy támogassa a rászorulókat és a tárgyalások felújítását - derül ki a hétfőn Brüsszelben elfogadott dokumentumból.
"A válság súlyosságát, az emberi szenvedést Szíriában és a környező országokban, pluszpénzzel önmagában már nem lehet megoldani" - állapítja meg az Európai Bizottság.
Brüsszel szerint a szíriai válság a világ jelenlegi legdrámaibb humanitárius válságát okozta. A bizottság több mint 93 ezer halálos áldozatról és 1,6 millió menekültről tud a térségben. Brüsszel emlékeztet arra, hogy az EU vállalja a legnagyobb részt a rászorulók segélyezéséből: eddig összesen 850 millió eurót mozgósított, jövőre pedig tovább 400 millió eurót fordít a helyzet javítására.
"Kulcsfontosságú, hogy mielőbb tartós politikai megoldás szülessen, amely véget vet az erőszaknak, és átfogó átmeneti kormány megalakulásához vezet. Ez csak párbeszéd útján lehetséges" - szögezi le a brüsszeli testület.
A bizottság és az unió külügyi főképviselője által hétfőn elfogadott dokumentum célja, hogy megfogalmazza az unió közös hozzáállását a szíriai konfliktushoz. A dokumentum szerint a politikai párbeszéd elősegítése hivatott megakadályozni a térség destabilizációját, és a konfliktus átterjedését a régió többi országára.
Konkrét feladatként nevezi meg a dokumentum a genfi Szíria-konferencia előmozdítását. Kiemelték, biztosítani kell, hogy a humanitárius segítség mindenkihez eljusson, akit a háború érint. A hétfői dokumentum azt a 400 millió eurós többlettámogatást is tartalmazza, amelyet a múlt héten jelentett be a bizottság elnöke. Emellett Brüsszel szerint a Szíriát sújtó szankciókat is felül kellene vizsgálni, bizonyos esetekben ugyanis kivételt kellene tenni, hogy egyes, jelenleg tiltólistán lévő termékeket a Szíriában lévő rászorulók megkaphassanak.
Mindemellett a dokumentum arra is utal, hogy egyes, "különösen kiszolgáltatott vagy sérülékeny személyek" az unió területén telepedhetnének le. A közlemény pedig arra is kitér, hogy fel kellene lépni annak megakadályozására, hogy a konfliktus miatt uniós állampolgárok radikalizálódjanak, és foglalkozni kell azokkal is, akik külföldi harcosként, uniós állampolgárként már Szíriában harcolnak.
A dokumentum részletek említése nélkül azt is tartalmazza, hogy az Európai Uniónak fel kell készülnie a fegyveres konfliktus utáni időszakra, az újjáépítés és a rehabilitáció időszakára.