Kompromisszumos nyilatkozat formálódik Szíria-ügyben a G8-csúcson
Kompromisszumos közös nyilatkozat körvonalazódik a nyolc legnagyobb ipari hatalom (G8) észak-írországi csúcstalálkozójának keddi befejező munkanapján Szíria ügyében. Ha Oroszország végül mégsem csatlakozik, akkor a csoport hét nyugati tagja "G7-ként" is kész kiadni a záróközleményt - közölték kedden brit kormányilletékesek.
A vendéglátó Nagy-Britannia név nélkül nyilatkozó kormánytisztviselői az Enniskillen kisvároshoz közeli csúcstalálkozó helyszínén a brit médiának elmondták, hogy a záróközlemény valószínűleg a szíriai konfliktus azon elemeire összpontosít, amelyekben könnyebbnek tűnik a megállapodás Moszkvával. Ezek közé tartozik a humanitárius segítség és nemzetközi békekonferencia összehívása Genfben.
A Downing Street szóvivője kedden "nagyon pozitívnak" nevezte azt a hozzáállást, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök a Nyolcak előző esti zártkörű munkavacsoráján tanúsított a Szíriával kapcsolatos megoldási javaslatokkal kapcsolatban. A szóvivő szerint ez reményt ad egy olyan békekonferencia összehívhatóságára, amelynek feladata a békés szíriai politikai átmenet tervének felvázolása lenne.
A brit kormány egy illetékese ugyanakkor a Sky News brit hírtelevíziónak kedden elmondta, hogy a csoport Oroszországon kívüli tagjai készek lennének akár Putyin aláírása nélkül is kiadni saját záróközleményüket, ha az orosz elnök nem hajlandó kompromisszumra. A kompromisszum jelei mindazonáltal már az állam- és kormányfők vacsorája előtt, Putyin és Barack Obama amerikai elnök négyszemközti különtalálkozója után látszottak.
A találkozó utáni - egyébként kifejezetten fagyos hangulatú - késő esti közös sajtótájékoztatón Putyin kijelentette, hogy a szíriai konfliktus kérdésében az amerikai és az orosz vélemény "nem esik egybe". Ugyanakkor mindkét ország az erőszakcselekmények beszüntetését akarja, és megállapodás született arról is, hogy a szembenálló erőket az Egyesült Államok és Oroszország igyekszik rábírni a tárgyalásos rendezésre - tette hozzá az orosz elnök.
Putyin kijelentette azt is, hogy az orosz és az amerikai kormány egyaránt békés megoldást kíván, és a genfi tárgyalóasztal mellett szeretné látni a szíriai konfliktus részeseit. Szíriával kapcsolatban az amerikai elnök is azt mondta, hogy az Egyesült Államok és Oroszország "eltérő szemszögből" vizsgálja a konfliktus befejezésének lehetséges módjait. Egyetértés van ugyanakkor abban, hogy "az erőszak intenzitásának" csökkennie kell, és abban is, hogy a szíriai vegyifegyver-készletek biztonságáról gondoskodni kell - tette hozzá Obama.