Amerikai adatgyűjtés: jogvédők beperelték a biztonsági szervek vezetőit
Keresetet nyújtott be amerikai biztonsági és kormányzati szervek vezetői ellen az Amerikai Polgári Szabadságjogok Szövetsége, amely megkérdőjelezte a Nemzetbiztonsági Szolgálat híváslista-megfigyelésének alkotmányosságát.
A szövetség az Egyesült Államok egyik legjelentősebb jogvédő szervezete, álláspontja szerint a telefonhívások adatainak megfigyelése sérti a szólás szabadságához és a magánélet sérthetetlenségéhez való jogot.
A New Yorkban benyújtott kereset James Clapper, a nemzeti hírszerzés igazgatója, valamint a Nemzetbiztonsági Szolgálat, a Pentagon, az igazságügyi minisztérium és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) vezetői ellen irányul.
A jogvédők arra kérték a szövetségi bíróságot: állítassa le a telefonhívások nyomon követésének programját, nyilvánítsa azt törvénytelennek, és rendelje el, hogy az amerikai kormány töröltesse minden adatbázisából a hívásokra vonatkozó adatokat.
Az amerikai elnök múlt pénteken védelmébe vette a telefonos és internetes forgalomra vonatkozó adatok figyelését. Barack Obama azzal érvelt, hogy a magánélet sérthetetlensége terén elszenvedett enyhe jogsérelmek szükségesek azért, hogy az Egyesült Államok meg tudja védeni magát a terrortámadásokkal szemben.
Szépíteni akarnak az internetes cégek
A Google, a Microsoft és a Facebook felszólította kedden az amerikai kormányt, hogy tegye átláthatóbbá a nemzetbiztonságra vonatkozó kéréseit, mert el akarják határolni magukat azoktól a jelentésektől, amelyek szerint készségesen szolgáltatnak adatokat az amerikai nemzetbiztonsági ügynökségeknek.
A három internetes cég néhány órás különbséggel, egy-egy hasonlóan megfogalmazott közleményben arra kérte a washingtoni kormányt, hogy hadd tegye közzé a nemzetbiztonsági ügynökségek velük szembeni adatszolgáltatási kéréseinek számát és azt, hogy a kérések mekkora adattömeget ölelnek fel.