Gátépítésen kapott össze Etiópia Egyiptommal
Etiópia nem hagyja magát megfélemlíteni Egyiptom "lélektani hadviselésével”, és nem fogja leállítani a tervezett duzzasztógát építését a Níluson – közölte kedden Addisz-Abebában az etiópiai külügyi szóvivő. Dina Mufti azokra a kairói nyilatkozatokra válaszolt, amelyek " óva intették" Addisz-Abebát a gát megépítésétől.
Egyiptom korábban már jelezte, hogy vízkészletének megőrzése érdekében akár katonai lépéseket is tesz, ha kell. Mohamed Murszi egyiptomi államfőt országa egyes politikusai, katonai vezetői az elmúlt hetekben Etiópiával szembeni ellenséges lépésekre, köztük szabotázsakcióra buzdították, amelyek szerintük eltéríthetik a szomszédos államot a szándékától.
Egy szélsőségesen konzervatív iszlám párt vezetője például azt tanácsolta, hogy Egyiptomnak támogatnia kellene az etiópiai kormányellenes lázadókat, végső esetben pedig az országnak magának kellene gondoskodnia a gát lerombolásáról. A liberális Ajmán Núr pedig egyebek mellett azt javasolta: Etiópia megfélemlítésének érdekében híreszteljék azt, hogy Egyiptom korszerű harci repülőgépeket vásárol.
Hétfőn Murszi elnök és Hisam Mohamed Kandil miniszterelnök már óvatosabban fogalmazott a konkrét lépésekkel kapcsolatban. Annyit mondtak: Egyiptom kész többféle megoldást is fontolóra venni, hogy megvédje a Nílus vizét az Etiópiában tervezett duzzasztógát következményeivel szemben. A miniszterelnök szerint a Nílus vize számukra első számú nemzetbiztonsági kérdés, Egyiptom fenntartja magának a jogot, hogy különféle technikai, diplomáciai és jogi lépéseket vegyen fontolóra a gátépítés elleni akcióterv végrehajtására. Részleteket nem közölt. Mohamed Kamel Amr külügyminiszter pedig jelezte: Addisz-Abebába készül, hogy ott tárgyaljon erről a kérdésről.
Az etióp külügyi szóvivő kedden határozottan elutasította az egyiptomi háborús fenyegetéseket, amelyeket "lélektani hadviselésnek" minősített. "Ez a fajta hetvenkedés nem fogja elterelni a figyelmünket" - mondta szóvivő, aki szerint országa nem hagyja megfélemlíteni magát.
A szudáni határtól mintegy 40 kilométerre épülő, nagyjából 21 százalékos készültségi szinten lévő gát elvben nem csökkenti nagy mértékben a vízhozamot, de a tározó feltöltése közben kevesebb víz jut el Egyiptomig és a kialakuló tó párolgása is csökkenti hosszú távon a vízmennyiséget a folyó alsóbb szakaszán. Szudánban, Egyiptomban és máshol Etiópiában már vannak ilyen gátak. Az új létesítményre 6000 megawattos erőművet is akarnak építeni.